Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

УХМР издаде метео предупредување: Студен бран со ветер, дожд и снег низ Македонија

Под влијание на влажен бран во недела кон крајот на денот на запад ќе има повремен дожд, на планините снег. Врнежите ќе продолжат преку ноќта и во понеделник, кога ќе се прошират насекаде и претежно во планинските региони ќе бидат пообилни и појава на снег ќе има понекаде и на повисоките места.

Во понеделник и особено во вторник ќе дува силен северен ветер (и над 65 км/час), а дневните температури во понеделник ќе бидат пониски за 6 до 8 степени.

Прогноза за 14.03.2021
Минимална температура: -2°C до 4°C
Максимална температура: 11°C до 17°C
Сончево со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец

Прогноза за 15.03.2021
Минимална температура: 0°C до 6°C
Максимална температура: 5°C до 11°C
Променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Поради спуштање на постудена воздушна маса од север, попладне врнежите ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Ќе дува засилен северен ветер.

Прогноза за 16.03.2021
Минимална температура: -2°C до 4°C
Максимална температура: 5°C до 13°C
Променливо облачно со умерен, вдолж Повардарието силен ветер (над 65 км/час) од северозападен правец.

Можеби ќе ве интересира

Викенд со драстичен пад на температурите, а некаде ќе врне снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Снегот и вечерва прави проблеми: Важна информација за возачите

CENTAR MKD

Студ ќе ја окова, а снег ќе ја прекрие Македонија – Метеоцентар со детална прогноза студениот бран кој надоаѓа кон земјава

CENTAR MKD