13 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Студ ќе ја окова Македонија, температурите одат до -13 степени: Цела Македонија ќе биде под снег, еве каде врнежите ќе бидат обилни

Денес ќе се задржи облачно време со врнежи од дожд, претпладне пообилни во западните, а попладне во источните делови. На планините врнежите ќе бидат од снег, а попладне ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места.

Поради продор на многу студена воздушна маса од север денес попладне и во текот на ноќта ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој вдолж Повардарието повремено ќе биде и силен со брзина и над 70 км/час. Воздушниот притисок во следните 24 часа ќе порасне за 20 мерни единици.

Од утре следува период на многу студено време со умерен до засилен ветер од северен правец. Во деновите од викендот ќе биде облачно со врнежи од снег, пообилни во југозападните делови.

Насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините ќе се зголеми, позначителна во западните делови.

Прогноза за 13.02.2021
Минимална температура: -10°C до -4°C
Максимална температура: -5°C до 1°C
Облачно, студено и ветровито со повремени врнежи од снег, особено попладне и најобилни во југозападните делови. До крајот на денот се очекува насекаде да се формира снежна покривка, а на планините да се зголеми. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Прогноза за 14.02.2021
Минимална температура: -11°C до -5°C
Максимална температура: -8°C до 0°C
Облачно, студено и ветровито со врнежи од снег пообилни во југозападните делови. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Прогноза за 15.02.2021
Минимална температура: -13°C до -6°C
Максимална температура: -6°C до 2°C
Сончево со мала до умерена облачност, ветровито и студено. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Можеби ќе ве интересира

Викенд со драстичен пад на температурите, а некаде ќе врне снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Зимата полека ќе се “скрши” – Метеоцетар со нови најави за времето и детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Студ ќе ја окова, а снег ќе ја прекрие Македонија – Метеоцентар со детална прогноза студениот бран кој надоаѓа кон земјава

CENTAR MKD