-2 C
Скопје
22. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

УХМР издаде метео предупредување – Снег ќе ја прекрие цела Македонија, температурите под нула

Поради продор на студена воздушна маса од север следува период на се постудено време. Утре од попладнените часови повторно ќе има врнежи и тие ќе бидат скоро насекаде од снег.

Врнежите ќе бидат позастапени во западните и особено југозападните делови каде ќе се пообилни и ќе се создаде снежна покривка и на пониските места.

Во петок и за време на викендот ќе биде суво и се постудено и температурата во поголем дел од земјава преку ден ќе се задржи под нулата, или ќе биде околу нула.

Во следниве денови ќе дува умерен до повремено засилен ветер од северен особено изразен во сабота и во недела.