10 C
Скопје
28. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Права зима: УХМР соопшти каде ќе врне снег

Времето денеска во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне ќе има појава на магла по одделни котлини. Попладне облачноста од запад ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Во текот на ноќта кон среда ќе има врнежи од дожд. Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 3, а максималната ќе достигне од 9 до 15 степени.

Во Скопје сончево со умерена облачност, претпладне со услови за магла. До крајот на денот значително облачно. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне 12 степени.

Утре повторно ќе биде облачно со пообилни и на места поројни врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Ќе дува и умерен до засилен југоисточен ветер. Потоа, во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините со повремен снег.

Можеби ќе ве интересира

Зимата полека ќе се “скрши” – Метеоцетар со нови најави за времето и детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Снегот и вечерва прави проблеми: Важна информација за возачите

CENTAR MKD

Студ ќе ја окова Македонија, температурите одат до -13 степени: Цела Македонија ќе биде под снег, еве каде врнежите ќе бидат обилни

CENTAR MKD