-2 C
Скопје
16. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Владо Бучковски македонски претставник во преговорите со Бугарија

фото Centar.mk

Екс министерот за одбрана и поранешен премиер на Македонија, Владо Бучковски е именуван од македонската страна за специјален претставник за Бугарија.

Бучковски кој воендо и е универзитетски професор и поранешен висок функционер на СДСМ, неодамна изјави дека Северна Македонија нема алтернатива.

Според Бучковски ЕУ е нашата стратешка цел и затоа мора да се избориме за почетокот на преговорите.

-Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности, посочи Владо Бучковски.