8 C
Скопје
3. декември 2020
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Почина Амди Бајрам

На 64 годишна возраст почина Амди Бајрам.

Бајрам според информациите починал во приватна клиника, неофицијално причината била проблеми со срцето.

Амди Бајрам е роден во Скопје во 1956 година и има завршено средно трговско училиште. Првпат станува пратеник во 1994 година, како член на Партијата за целосна еманципација на Ромите.

По две години, ја основа Сојуз на Ромите и е нејзин претседател. Тој е познат и по неговата изјава во 1998 година, кога победата на Бранко Црвенковски на парламентарните избори ја предвидува со „102 проценти“.

Бајрам од 1998 година до 2002 ја поддржуваше владата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од премиерот Љубчо Георгиевски.

МАРКЕТИНГ

Можеби ќе ве интересира

Валентина Бајрам со емотивна порака за својот татко: Амди им помогна на сите, Амди беше другар со сите!

CENTAR MKD

ЦЈЗ ги бара контактите на Амди Бајрам – роднините не сакаат да соработуваат

CENTAR MKD

Денеска ќе биде погребан Амди Бајрам во Бутел – МЗ апелира погребот да се спроведе согласно протоколите

CENTAR MKD