22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Депресивни сте? Овие намирници веднаш морате да ги исфрлите од исхраната!

Постојат намирници кои влијаат на расположението и никако не би смееле да ги внесувате во организмот.

Познато е дека кога сте потиштени, често посегнувате по грицки, слатки, или пак масна храна.

Сè тоа е полно сол, шеќер и маснотии, и иако на момент ни помага да се чувствуваме подобро има негативно влијание на нашето физичко и ментално здравје.

Несоницата и вознемиреноста кои ги чувствувате несомнено водат кон депресија.

За следните намирници е докажано дека не прават депресивни: шеќер; вештачки засладувачи; алкохол; кофеин; брза храна; храна богата со сол