Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Скопје: Избегнувајте ги овие улици, ќе има протест

Поради протест, кој е најавен за денеска во 17 часот, во центарот на Скопје ќе има изменет сообраќаeн режим, соопшти МВР.

Протестот ќе почне пред зградата на ЕУ на бул.„Климент Охридски“ и ќе продолжи по бул.„Св.Климент Охридски“, ул.„Димитрие Чуповски“ до пред Собрание на Република Северна Македонија.

Затворени за сообраќај од 15 часот до завршување на протестот, ќе бидат следните улици: ул.„Кирил и Методиј“, бул.„Св.Климент Охридски“, ул.„Димитрие Чуповски“, ул.„11-ти Октомври“, ул.„Македонија“ и ул.„Даме Груев“, а сообраќајот ќе биде пренасочен по бул.„Кочо Рацин“, бул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“, бул.„Партизански Одреди“, ул.„Павел Шатев“, ул.„Антон Попов“ и други околни сообраќајници.

СВР Скопје апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници.

Минатата недела повеќе македонски здруженија најавија дека ќе учествуваат на протест против, како што велат, омаловажување на македонскиот национален идентитет и достоинство. Повик за семакедонски собир пред канцеларијата на Европската Унија испрати и владиката Агатангел.

спонзорирано: