Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Заев: Го распламтивме огнот на македонскиот идентитет

Докажавме дека не само што не згаснал пламенот на македонскиот јазик и идентитет, напротив, го расплативме тој пламен, денес македонскиот јазик е признаен од целиот свет, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната трибина на СДСМ и коалицијата „Можеме“ во Прилеп.

„Бидете горди, создадовме држава суверена, каде што живеат Македонци, признаена од целиот свет. Тие што го нарекоа Блаже Конески џуџето од Небрегово не можат да продаваат лажен патриотизам и национализам. Нашиот идентитет го зачувавме со памет и со мудрост“, истакна Заев.

https://www.youtube.com/watch?v=4vcxJkJWEOE

Според него, последен доказ дека сме го зачувале и зацврстиле нашиот идентитет и нашиот македонски јазик е преговарачката рамка со ЕУ.

„Таму јасно стои дека европското законодавство ќе биде преведено на македонски јазик. Со години во извештаите од ЕУ не стоеше македонски јазик, туку службен јазик или јазикот на мнозинството граѓани, денес тоа веќе го нема. Македонски јазик, без фусноти, без ѕвездички“, посочи претседателот на СДСМ.

Заев порача дека граѓаните гледаат сé – и кој се грижи за националните интереси, и кој мисли на економијата и затоа, како што кажа, нема да дозволат лажните патриоти од ВМРО-ДПМНЕ да ја вратат државата назад во изолација.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Програмите на нашите кандидати за градоначалници го имаат најдоброто – важни и реално остварливи проекти за подобар животен стандард

M T

СДСМ победува во Битола, открива анкетата на агенцијата Стратум Р&Д напрачана од “Макфакс.

M T

СДСМ: Нема доволно силна лага и дезинформација на ВМРО-ДПМНЕ за Шилегов која ќе ги убеди скопјани да се вратат назад, на 17-ти победува Најдоброто за Скопје

M T