Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Чичко ги малтретирал внукот и внуката – едното дете го врзал за дрво

Обвинителството бара притвор за 46-годишник кој ги малтретирал своите внуци.

Според информациите во јавноста, настанот се случувал вчера во Градскиот парк, а момчето било аутистично.

Чичкото едното дете го врзал со внатрешната гума од мопед за стеблото на едно дрво. Детето не можело да се ослободи, па неговата сестра се доближила до дрвото да му подаде шише за да се напие течност. Осомничениот најпрвин ја прекорил, а потоа ја удрил со шлаканица по лицето и со ластегарка по стапалата, велат од Обвинителството.

Посетител во паркот го забележал настанот и снимил видео, по што случајот го пријавил во полиција.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор, поради опасност од бегство на осомничениот, можност тој да ја попречува кривичната постапка со влијание врз децата со кои е во крвно сродство, како и поради можност да го повтори делото.​