Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Лоши вести: Луѓе кои биле на литијата низ Струга имаат белодробен наод сличен како на Ковид 19 – Бројот на заразени ќе порасне!

Во следните денови може да се очекуваат случаи на новозаразени со коронавирус во Струга, изјави вечерва министерот Венко Филипче во интервју за ТВ 24 одговарајќи на новинарско прашање дали литијата што се одржа во овој град на 7 мај може да предизвика нови случаи.

„Од оддлението во Струга не’ известуваат дека има лица кои доаѓаат со белодробен наод кој одговара на ковид – 19 и тоа се луѓе кои присуствувале на литијата. Ќе видиме дали е така. На таков настан каде не се одржува физичко растојание, не се носат маски може да се очекува дека вирусот се шири“, истакна Филипче за ТВ 24.

error: Соддржината е заштитена.