16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » мачки
Centar Мозаик

Тие навистина се МАГИЧНИ суштества: Науката вели дека мачките можат да видат што е НЕВИДЛИВО за луѓето

M T
Во многу култури тие се сметаат за мистични и божествени суштества. Од памтивек, во многу култури, мачките се сметаат за мистични суштества кои имаат врска...
Centar Мозаик

Топлотниот удар им се случува и на мачките: Еве како да ги препознаете симптомите и да им помогнете на домашните миленици

M T
Иако повеќето мачки добро се справуваат со топлината, тоа не значи дека тие не се изложени на ризик од топлотен удар, особено ако се склони...
Centar Мозаик

Пољубезни и попаметни отколку што мислите: Сега знаеме КОЛКУ ПАМТАТ МАЧКИТЕ

M T
Мачките, како и кучињата, одлично ги паметат оние детали кои биле важни за опстанокот на нивните предци за време на нивната долга еволуција. На пример,...