33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Топлотниот удар им се случува и на мачките: Еве како да ги препознаете симптомите и да им помогнете на домашните миленици

Иако повеќето мачки добро се справуваат со топлината, тоа не значи дека тие не се изложени на ризик од топлотен удар, особено ако се склони да бидат на отворено.

Ветеринарката Бони Брагдон вели дека топлотниот удар кај мачките е поредок отколку кај кучињата и затоа не е толку добро проучен. Покрај тоа, мачките обично се кријат кога се под стрес, па сопствениците можеби нема да ги препознаат знаците на топлотен удар додека не мора да побараат ветеринарна помош.

Иако мачките се потат, тоа не е толку ефикасен механизам за ладење како луѓето. Затоа тие можат да доживеат топлотен удар кога се заробени во затворени простори како автомобил или транспортер.

– Мачките со рамно лице се поподложни на топлотна исцрпеност. Како кучињата имаат скратени муцки, мали ноздри и тесни дишни патишта – вели Брагдон.

Ветеринарите забележале дека расите како бурманските, хималајските и персиските мачки се изложени на поголем ризик од топлотен удар.

Топлотниот удар се јавува кога мачката повеќе не може да ја регулира температурата на телото или кога таа надминува 40,5 степени Целзиусови.

Брагдон советува сопствениците на мачки со долго крзно или физички повреди повеќе да се грижат за своите миленици и да ги чуваат внатре кога надвор е топло.

Знаци на топлотен удар кај мачките се:

телесна температура над 40,5 степени Целзиусови.

колапс

висок пулс и забрзано дишење

дијареа, саливација или повраќање

дезориентација

промена на бојата на непцата

абдоминална осетливост

Ако забележите некој од овие симптоми кај вашата мачка, ставете ја во легло со разладена крпа, претходно изладете го автомобилот и веднаш посетете ветеринар.

Можеби ќе ве интересира

Пољубезни и попаметни отколку што мислите: Сега знаеме КОЛКУ ПАМТАТ МАЧКИТЕ

M T

Симптоми на топлотен удар: Еве како да се заштитите

M T