25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Ердоган
Свет

Ердоган: Нема компромис за членството на Шведска и Финска во НАТО

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција нема да заземе позитивен став за кандидатурата на Шведска и Финска за членство во НАТО доколку тие...
Свет

Ердоган попушти – Постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

M T
Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда стигна и од НАТО. Министрите...
СветТОП ВЕСТИ

Ердоган со лидерите на Шведска и Финска пред самитот на НАТО

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган утре ќе присуствува на средба со лидерите на Шведска и Финска, пред самитот на НАТО во Мадрид, изјави денеска портпаролот...
Македонија

Ковачевски на средба со Ердоган во Истанбул

M T
Премиерот, Димитар Ковачевски, денеска во рамките на неговата работна посета во Истанбул ќе предводи владина делегација на средба со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како...
Свет

Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска

M T
Турскиот претседател Таип Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска, земји кои аплицираа за членство во НАТО. Според официјалниот весник на турската влада „Ресми...
Војна во УкраинаСвет

Кадиров до Ердоган: „Не дозволувајте да ве измамат“

M T
Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров им се обрати на турските власти, потсетувајќи дека во металуршкиот комбинат „Азовстал“ во Мариупол има криминалци вклучени во бруталните убиства на...
Свет

Ердоган ќе разговара телефонски со Путин и Зеленски

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира во наредните денови да има телефонски разговори со претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Владимир Зеленски, за...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Силна порака на Ердоган до преговарачите на Украина и Русија: Продолжувањето на војната никому не оди во корист

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се обрати во Истанбул пред почетокот на руско-украинските преговори кои почнуваат денеска. – Продолжувањето на војната никому нема да има...
Војна во УкраинаСвет

Ердоган го повика Путин на прекин на огнот

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика својот руски колега Владимир Путин на прекин на огнот и подобри хуманитарни услови за цивилите по руската инвазија...
Свет

Путин и Ердоган разговараа за руските предлози за безбедносни гаранции

M T
Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, телефонски разговарале за руските предлози за безбедносни гаранции за САД и НАТО во однос...
Свет

Зеленски разговараше со Ердоган: „Тоа ги зајакнува вооружените сили“

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска разговараше со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој оцени дека билатералните врски ги зајакнуваат вооружените сили на двете земји. Украина...
Свет

Ердоган за бегалската криза: Не знам што ќе направи Грција ако ја отвориме вратата

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган реагираше на изјавите на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за тоа како Турција ја предизвикала бегалската криза. Тој рече дека Грција...
Свет

Турција гони 30 лица поради споделување шпекулации за здравјето на Ердоган

M T
Турските власти започнаа судска постапка против 30 лица поради шпекулации за здравствената состојба на претседателот Реџеп Таип Ердоган на социјалните мрежи. Сите осомничени се гонат...
Свет

САД на Анкара ѝ дале нова понуда за продажба на воени авиони наместо Ф-35

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека САД и предложиле на Анкара продажба на борбени авиони Ф-16, во замена за инвестицијата на Турција во...
Свет

Ердоган: Турција не би купувала руски „С-400“ ако можеше да купи „Патриот“

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги отфрли тврдењата дека турското купување на рускиот одбранбен систем „С-400“ го загрозува НАТО и посочи дека Анкара дури и...
Свет

Ердоган: Врските меѓу Турција и САД не се добри

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оцени дека врските на Турција со Соединетите Американски Држави не се добри. Врските меѓу сојузниците во НАТО паднаа на најниско...
Свет

Ердоган гради ѕид за да спречи голем бран на бегалци од Авганистан

M T
Турција почна да гради огромен ѕид на границата со Иран за да го спречи приливот на авганистански бегалци кои бегаат од талибанскиот режим, пренесуваат светските...