Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Украла милиони од познато скопско казино

Вработена во казино во центарот на Скопје му овозможила на друго лице бесплатно да игра рулет со што се стекнале со противправна имотна корист од 1,4 милион денари. Полицијата поднесе кривична пријава против М.М.(21) од село Волково за…

Ахмети: Албанците се неиздвоен дел од процесот за европска Македонија

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во текот на вчерашниот ден беше присутна во oпштина Арачиново, каде, како што велат од партијата, на жителите на селата што припаѓаат во ова општина им била објаснета важноста од гласањето на 30…

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев, да одлучи по барањето на адвокатот на Јохан Тарчуловски, Антонио Апостолски, да биде изземена од…

Автомобил удри во шеснаесетгодишно девојче во Автокоманда

Шеснаесетгодишно девојче се здобило со тешки повреди откако во него удрило автомобил во скопската населба Автокоманда. Според информациите на МВР, вчера околу 12 часот во полиција било пријавено дека на булевар Александар Македонски…

Не запираат успешните и срдечните средби на премиерот Зоран Заев со највисоки светски…

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев патува за Вашингтон каде на 20 септември ќе има билатерална средба со потпретседателот на САД, Мајк Пенс. Средбата ќе се реализира на покана на потпретседателот Пенс, а на неа…

Нова трагедија во Македонија: Во страшна несреќа загина едно лице

Триесет и двегодишен мотоциклист загина во сообраќајна несреќа што се случила на патот од село Кадино кон село Марино, Скопско. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчеравечер во 19 и 30 часот меѓу автомобил „алфа ромео“ со…

Апсења низ Македонија

Тетовската полиција го расчисти разбојништвото кое вчера (18 септември) во утринските часови беше извршено во менувачница, односно агенција за трансфер на пари лоцирана на тетовската улица Илинденска. Како што информираат од МВР,…

Трагедија поради која плаче Македонија: Почина пожарникар среде пожар, му се слошило и…

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата. Од МВР соопштуваат дека на пожарникарот му се слошило додадека го гасел пожарот и бил пренесен во…

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука за распишување на референдумот. Според мнозинството судии, не постои сомнеж за неуставноста и незаконитоста…

(Видео) Заев: Македонија мора да носи одлуки, во кал сме поради калкуланството од…

Знам дека Кратово, како и цела Македонија, ќе донесе вистинска историска одлука за европска Македонија. Ова е неповторлива шанса и еден од оние моменти кога во прашање е што ние може да направиме за државата, порача премиерот Зоран Заев на…

Се огласи Џорџ Буш во врска со Македонија: Излезете на референдум!

Уште од првиот ден на вашата независност, Соединетите Американски Држави се ваш постојан пријател, рече поранешниот претседател Џорџ В. Буш, во писмо до македонскиот народ, кое вечерва го објави Атлантскиот совет во Вашингтон – пренесе …

Потпишан договорот за взаемно признавање на возачките дозволи со СР Германија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на СР Германија Томас Герберих денеска во Скопје ја потпишаа заедничката декларација меѓу македонското МВР и германското сојузно министерство за транспорт и дигитална…

Спасовски: Ова е многу важен ден, го потпишуваме договорот за взаемно признавање на…

https://www.youtube.com/watch?v=Ijvf_adpkSM Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на СР Германија Томас Герберих денеска во 14:45 часот во зградата на Министерството за надворешни работи ќе ја потпишат заедничката…

Со „Астра“ сакал да прегази полицаец, па се забил во полициското возило

Вчера околу 20 часот во Радовиш на улица „Калаузлиска“, на земјениот пат кој води кон Шаин Маале се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Опел Астра“ без регистарски ознаки, управувано од С.Р. (26) од Радовиш, и…

Апсење на Илинденска: Со лисици на раце заврши Ш.Р.

Синоќа во околу 01:40 часот на улица „Илинденска“ во Тетово, полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово, го лишиле од слобода 42-годишниот Ш.Р. од Мала Речица. При преглед на Ш.Р, кој бил со патничко моторно возило…

Заев објави супер вест: Оваа група на граѓани ќе добива три пати повеќе кеш од 2019-та…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска го презентираше пакетот на реформи во системот на…

По трагедијата во Скопје: Возилото на вештачење, возачот на алкотест

Дежурен јавен обвинител синоќа изврши увид на местото на настанот на булеварот Србија во Скопје, каде што се случи тешка сообраќајна несреќа во која беа повредени три лица. Несреќата се случила кога на тројцата пешаци – возрасни маж и жена…

Али Ахмети од Брвеница: Да стоиме што подалеку од политиките на Истокот, овој народ…

Демократската унија за интеграција во пресрет на активностите во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември одржа собир со граѓаните во oпштина Брвеница. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, рече дека треба да…

(Видео) Заев: Со НАТО добиваме траен мир, безбедност, стабилност, сигурност и економски…

„Со НАТО, почитувани граѓани, добиваме траен мир, безбедност, слобода, стабилност, сигурност. https://www.youtube.com/watch?v=lKXTb-OOyhg Да не ве потсетувам на мајките што губеа деца на бојните полиња. И во НОБ и во конфликтот паднаа…

Значителна промена на времето

Сончево со умерена облачност и слаб претежно југоисточен ветер. УВ=6 Минималната температура од 7 до 16, а дневната највисока температура на воздухот ќе биде во интервалот од 25 до 31 степен. Во Скопје сончево со умерена облачност и…