Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Синоптичарите најавуваат сончево и студено време, но од понеделник следува пресврт

Времето денеска ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, особено вдолж Повардарието, информира УХМР. Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 1 до 7 степени. Во…

Подгответе се за студ и снег, а потоа пресврт – УХМР со најново метео предупредување…

Утре времето ќе биде сончево и студено со мала до умеена облачност. Во сабота ќе има зголемување на облачноста, а во северните делови и на планините ќе има повремен слаб снег. Ќе дува засилен северен ветер. Од недела следува период на…

Вечерва Али Ахмети си ја отвори душата – Еве како пред 3 недели заврши соработката…

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, вечерва во емисијата Клик Плус на 21ТВ објасни зошто се скарал со Зијадин Села. Тој истакна дека Села го навредил во моментот кога го нарекол иницијатор за неговото физичко елиминирање на 27 април во Собрание.…

Џафери-Меси: Да се работи на инфраструктурната поврзаност меѓу Македонија и Албанија

Треба забрзано да се работи на инфраструктурната и енергетската поврзаност на двете земји бидејќи со тоа ќе се олесни и унапреди економската соработка. Ваков е заклучокот од средбата што ја оствариле претседателот на Собранието, Талат…

Вечерва се огласи Илија Димовски од пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ – Неговата порака е…

Илија Димовски, кој е еден од предлагачите за одложување на конгресот, вечерва учествува на седницата на централниот комитет на вмро-дпмне, вели дека останува во партијата иако неговото барање за одложување на конгресот не беше прифатено од…

Уште еден висок функционер си замина од функционерското столче во ВМРО ДПМНЕ

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Попоски, се огласи на „Фејсбук“ во врска со информациите дека поднел оставка од органите на партијата. Попоски вели дека оставката ја поднел единствено од Извршниот комитет на ВМРО -ДПМНЕ, и…

Медиумите поделени во врска со евентуалните измени и дополнувања на Законот за медиумите

Медиумите во земјата се поделени во врска со идејата за можни измени на Законот за медиумите. На денешната дебата во организација на Министерството за информатичко општество и администрација и на Кабинетот на министерот без ресор…

Министерството за локална самоуправа ќе ја поттикне функционалноста на месните и урбаните…

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, учествуваше на конференција „Вмрежување и застапување на месните и урбаните заедници – предизвици и препораки за во иднина“, информираат од Министерството. Притоа, Фазлиу истакнал дека…

Заев на средба со Чавушоглу: Македонија заслужува да влезе во НАТО

Претседателот на Владата, Зоран Заев, остварил средба со заменик-претседателот на Владата на Република Турција, Хакан Чавушоглу, информира владината прес-служба. Во рамки на средбата, вицепремиерот на Турција посочил дека Македонија…

Иванов до Чаушоглу: Ја цениме долгогодишната и принципиелна поддршка од Турција за…

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, го прими потпретседателот на Владата на Република Турција, Хакан Чавушоглу. На средбата беше потенцирано традиционалното пријателство и партнерство, како и исклучителната динамика на…

(ВИДЕО) Формиран Советот за реформа на јавната администрација

Како дел од планот 3-6-9, денеска во Владата беше формиран Совет за реформа на јавната администрација, што ќе ја следи реализацијата на Стратегијата за реформи во јавната администрација. Претседател на Советот ќе биде премиерот Зоран…

Одложено судењето против Јанакиески за Сончев Град

Судењето за предметот „Топлик“, во кој е обвинет ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска беше одложено поради отсуство на дел од бранителите. Судењето е одложено за 30 јануари в година. Бранителите што денеска беа…

Старец изгоре во пожар во сопствениот дом

Осумдесет и двегодишен жител на село Умлена, Пехчево, загина вчеравечер во пожар што ја зафатил неговата куќа каде што живеел сам. Според информациите од полицијата, со пожарот првин бил зафатен горниот кат од куќата, по што се проширил…

Иванов упати честитка по повод Денот на наставата на турски јазик

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на Денот на наставата на турски јазик – 21 Декември, упати честитка до припадниците на турската заедница во Република Македонија. „Дозволете ми, во мое лично име и во името на граѓаните…

Пајакот крена 80 возила во Скопје

Во текот на вчерашниот ден Пајак-службата отстранила 80 непрописно паркирани возила во Скопје, информира МВР. Казнети се 20 возачи што управувале возила со брзина поголема од дозволената, седум возачи се исклучени од сообраќајот бидејќи…

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе продолжиме со чекори за да го привлечеме вниманието на меѓународната…

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера одлучи дека партијата мора да продолжи да презема чекори со кои ќе го привлече вниманието на домашната и меѓународната јавност за, како што велат од партијата, недемократското и репресивно однесување на…

Османи: Секретаријатот за европски прашања да биде подготвен за почеток на преговорите со…

Плановите и активностите за подготовка на Секретаријатот за европски прашања за предизвиците со кои ќе се соочи Република Македонија на патот на европските интеграции во 2018 година ќе бидат утврдени денеска во Струга во рамките на…

Пронајдено возилото од кое беше убиено 24-годишно момче во Чаир

Полицијата го пронашла автомобилот од кој вчера непознат напаѓач го застрела 24-годишниот Бурим Идризи. Неофицијално, автомобилот бил пронајден во Чаир. Дваесет и четиригодишно момче синоќа им подлегна на повредите кога било пукано во…

Христијан Мицкоски објави дека се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук-профил објави дека се кандидира за нов претседател на партијата. Тој најави дека со отворено срце ќе ја прифати одговорноста да поднесе кандидатура за претседател на…

Филип Петровски со потег кој никој не го очекуваше

Филип Петровски, кој имаше намера да се кандидира на лидер на ВМРО-ДПМНЕ на претстојниот Конгрес, денеска до истекот на рокот, тоа не го стори. Тој во изјава за „Фокус“, вели дека нема да учествува на Конгрес, кој е наместен од Никола…