Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Мицкоски ѝ порача на власта: Не само што криво нишаните туку и погрешно пукате

Целокупната политичка мисија на оваа Влада се темели на играта со ниски страсти која има за задача да ги оцрни за ним неподобните и истите дисквалификува. Па така доколку некој не им чини ја активираат својата свита од дворот со сите нишани…

Општина Гостивар ги санира последиците од поплавите

Брзото топење на снегот поради високите температури, придружено и со врнежи од дожд, резултираше со последици во некои делови од градот и во селата. „Екипи од Јавното претпријатие Комуналец интервенираа во сите населени места каде што…

ВМРО-ДПМНЕ: Во Маџир Маало се градело без дозвола

Во време кога тазе градоначалникот Саша Богдановиќ на 27 декември 2017 со одлука на Совет воведе мораториум, фирма-инвеститор во Маџир Маало, токму позади мене, гради во полна пареа. Но, она што е најскандалозно и деновиве можевме да го…

(Видео) Колона од автобуси за протестите за името во Скопје

Со десетина автобуси од Охрид, Битола, Струмица, Велес, Штип, Прилеп, дојдоа демонстрантите за денешниот протест во Скопје. Автобусите беа наредени на улицата зад Олимпискиот базен. Граѓаните кои дојдоа на протест со себе носе…

(Видео) Ласкова: Правиме сериозни чекори за правата на жените во Македонија

Координаторката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова во своето обраќање на Осмомартовскиот марш во организација на Форумот на жени на СДСМ посочи дека за неколку месеци колку што СДСМ ја има власта направени се сериозни чекори…

(Видео) Заев: Да ги надминеме предрасудите околу статусот и улогата на жената во…

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска присуствуваше на Маршот во чест на 8 март, што традиционално го организира Форумот на жени на СДСМ. Тој посочи дека Република Македонија успешно се гради во едно општество за сите, во кое што…

Предмалку страшна сообраќајка со загинати ја потресе Македонија – Познат идентитетот…

Уште една страшна сообраќајна несреќа со сметни последици ја потресе Македонија. Денеска околу 13,00 часот на автопатот Скопје-Гевгелија кај с.Удово Т.П. (роден1978) од Кавадарци, управувајќи моторцикл „Хонда“ удрил во задниот дел од…

Видео: МВР предмалку објави за приведување на две лица во врска со крвавиот инцидент кај…

Денеска (04.03.) од страна на полициски службеници при СВР Скопје се приведени Р.А. (18) од Скопје и К.Т. (18) од с.Љубин, скопско во врска со нападот врз 17- годишниот З.Т. од Скопје на 01.03.2018 на автобуската постојка “Рекорд“ во…

Од Дојранското езеро извлечено мртво машко тело

Полициското одделение Нов Дојран вчера од водите на Дојранското езеро, на местото викано „Мрдаја“ пронашле починато машко лице. Телото било изваден од езерото, а увид на местото извршила екипа од Надворешната канцеларија за криминалистички…

Уште еден напад врз полицајци ја потресе Македонија

На ул. „Ќикевачка“ во Свети Николе, Ј.А. (45) од Пробиштип физички нападнал полициски службеник, кога двајца полициски службеници пристигнале на местото по пријава за физички напад од страна на Ј.А. врз лицата З.М. и М.М од Свети Николе.…

Македонија во тага – двајца починати

На 03.03.2018 година околу 10.30 часот на стариот пат Охрид-Струга, во близина на река Сатеска, било пронајдено непознато починато машко лице. Увид на местото извршила екипа од СВР Охрид и притоа било констатирано дека се работи за…

Нова цена на горивата во Македонија – Колку ќе поскапи дизелот овој пат?

Пред скоро две недели Регулаторна Комисија за Енергетика ја донесе новата одлука за цените на горивата. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалија во просек за 6,19%.…

Почина познатата македонска писателка

Вчера во Велес, по подолго боледување, во 69-та година од животот, почина писателката Павлина Климкар Меанџиева, соопшти Друштвото на писателите на Македонија. Павлина Климкар Меанџиева е родена 1949 година во Велес. Својот работен век…

Се зголемува нивото на реките, предупредува УХМР

Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат дека водостоите на реките во земјава се покачуваат и дека имаат тенденција на натамошно покачување. Поради тоа, на граѓаните им се препорачува внимателно да се движат покрај…

ВМРО-ДПМНЕ: Градот Скопје врши криминален избор на партиски војници за членови на управни…

Градот Скопје, претседавачот на советот на градот Скопје Љубица Јанчева и градоначалникот Петре Шилегов на шверцершки начин, со сомнеж за неисполнување на законските услови именуваат членови на управни и надзорни одбори. Тие ги кријат…

Собир во Скопје и протест во 14 градови на движењето „Нашето име е наше право“

Во организација на движењето „Нашето име е наше право“, денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје, во 13 часот, ќе се одржи протестен собир. На собирот ќе биде изразено незадоволство од, како што пишува, политиките што ги загрозуваат…

Неделава секој ден рочишта за предметите на СЈО

Од утре до петок, секој ден, се закажани судски рочишта за предмети на специјалното јавно обвинителство. Неделата започнува со судењата за предметите „Шпион“ и издвоената постапка за насилството пред општина Центар за обвинетиот Димче…

Шокантно: Демонстранти од Австралија запалија слика од Заев (Видео)

Демонтранти од Австралија облечени во патриотска облека со знамето на етничка Македонија, запалија слика од премиерот Зоран Заев. На снимката се слушаат зборови „Подобро еден предавник да го нема отколку цела Македонија“. На снимката…

Следниот неработен ден се паѓа во петок: Следуваат дури 3 неработни денови

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед е 6-ти април, Велики петок, а исто така неработен ќе биде и втор ден Велигден 9 април. За граѓаните од католичка вероисповед неработен ден ќе биде 2 април, втор ден Велигден.…

УХМР излезе со најновa прогноза Еве какво време не’ очекува

Денеска  ќе има повремени локални врнежи од дожд, особено во западните делови каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува повремено и засилен западен ветер, поизразен на планините и на југот од земјава. Ваквите…