Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Мицковски со неочекуван потег на Сител: Какви детали откри за следните потези на ВМРО…

Луѓето кои ќе го поддржат референдумот се во рамки на статистичка грешка, покажуваат нашите социолошки анализи, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Сител телевизија. Прашан како ќе настапи ВМРО-ДПМНЕ на…

Подгответе се за голема промена на времето: И официјално со летото е…

Времето во земјата ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура од 10 до 19, а максималната од 29 до 36 степени. УВ ќе биде 8. И во Скопје и околината…

Требало ли да се телепортираат полицајци за акцијата да заврши побрзо, праша адвокатот на…

„Наводниот терорист што седи до мене го формирал оперативниот кризен штаб“, го бранеше Чавков неговиот адвокат, Сашко Дуковски, во воведниот збор за судењето за крвавиот четврток. Според него, Чавков успешно го водел штабот 3 месеци и…

Владејачката СДСМ со остро и жестоко соопштение до ВМРО ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ делува прилично нервозно и уплашено од назначувањето на новиот директор на БЈБ, институциите се професионализираат и работат во служба на законите ВМРО-ДПМНЕ партијата којашто со години го злоупотребуваше Министерството за…

Метеоролозите најавуваат невреме, еве и кога

Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во сабота во попладневните часови ќе има локален пороен дожд и грмежи, особено во западните делови. Позначителна промена на времето се очекува во…

Љупчо Димовски махинално мавтал со рацете

Пратеникот Љупчо Димовски со снимки од јавни настапи ќе докажува дека не дал наредба да се отворат вратите на Собранието, туку тоа што гестикулираал со рацете го правел постојано. Овинителството го обвини Димовски дека со одредена…

Актерот Владо Јовановски читал песна од Блаже Конески, на повикувал на насилство

Адвокатот на обвинетиот актер Владо Јовановски, Донче Наков, рече дека неговиот клиент во периодот од 17:37 до 18:30 часот бил на новата железничка станица во Скопје да плаќа глоба за паркинг, за што имал докази од МВР за мандатна казна и…

На Богородица и на Табановце се чека и по 20 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини Богородица и Табановце има зголемена фреквенција на возила и чекање околу…

СДСМ: Мицкоски нема став за референдумот зашто не успеа да добие амнестија за претходното…

Сите прогресивни политички субјекти и мнозинството граѓани се определени за загарантиран македонски идентитет и обезбедена македонска иднина во ЕУ и НАТО, велат од владејачката партија СДСМ. Оттаму додаваат дека само Христијан Мицкоски и…

ВМРО-ДПМНЕ: Со фалични тези за референдумот, СДСМ не може да го прикрие срамот од…

Со фалични тези за референдумот не се покрива срамот од капитулантскиот договор, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ како реакција на обвинувањето од СДСМ дека Мицкоски не го искажува ставот за референдумот зашто не успеал да добие амнестија…

Планинар од Хрватска почина на Кораб

Педесет и осумгодишен планинар од Хрватска почина на Кораб. Според информациите на полицијата, откако му се слошило, тој со хеликоптер бил пренесен во болница, каде што лекарите констатирале смрт. Вчера во 18:20 часот во Центарот за…

Страшна сообраќајка во Македонија – повеќемина однесени во болница

Седумнаесетгодишно момче со автомобил излетало од патот и се забило во дрвја на локалниот пат од Илинден кон Трубарево. Во автомобилот имало уште две лица на возраст од 17 и 19 години. Сите тројца се здобиле со тешки повреди. Според…

Жена пронајдена мртва во езеро во Крушевско

Триесет и петгодишна жена од Прилеп била извлечена мртва од водите на вештачко езеро во село Борино, Крушевско. Според информациите на полицијата, станува збор за лицето В.Ј., а нејзиното тело било пронајдено вчера околу 13 и 30 часот.…

Пешаци внимавајте – полицијата во Скопје најмногу казнува за ова

Полицијата вчера казнила осум пешаци во Скопје и тоа четири од нив затоа што преминале улица надвор од пешачки премин и четворица кои поминале улица на црвено светло. Во текот на изминатиoт ден, казнети се и 27 возачи бидејќи се движеле…

До недела пеколни температури, а потоа пресврт: Голема промена на времето

Сончево време со мала до умерена облачност ќе преовладува денеска во Македонија. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од девет до 19, а дневната од 25 до 36 степени.…

Премиерот Зоран Заев излезе со моќна порака до нацијата

- Членството во НАТО значи безбедна и сигурна иднина за нашите деца и за идните генерации. Македонија станува 30-та членка на најмоќниот воен сојуз на светот. Имаме гаранција за нашата стабилност и зачувување на територијалниот…

Филмско киднапирање во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против С.С.(39), Д.П.(40), А.Ј.(28), А.Н.(30) и Ж.М.(35), сите од Скопје, за сторено кривично дело „грабнување“. На 19 јуни околу 09:00 часот во кафе-бар во Скопје пријавените…

СДСМ: Владата проектот за гасовод на Водно го наследи од ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ очигледно целосно се загуби во лажните вести па почна да критикува проекти донесени за време на нивното криминално владеење, а токму таков е проектот за гасоводот на Водно којшто актуелната Влада го наследи од претходната, се…

Трамп: Ако некој бара добар адвокат, не го препорачувам Мајкл Коен

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска, изјави дека на никого не би му го препорачал својот поранешен адвокат Мајкл Коен. „Ако некој бара добар адвокат, силно му препорачувам да не го ангажира Мајкл Коен“, напиша Трамп на…

Владата планира да потроши 80 милиони денари за кампањата за референдумот

Владата ќе обезбеди 80 милиони денари или речиси 1,3 милион евра за кампањата за референдумот. Доколку на крајот на кампањата останат пари од оваа сума, тие ќе бидат вратени во буџетот. За кампања преку социјалните медиуми – „Фејсбук“,…