Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Драстична промена на времето

Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи. Утре повеќе услови за нестабилност ќе има во северните делови од земјава.…

Киднапирање ја потресе Македонија: Го лишиле од слобода и барале откуп, но кога полицијата…

Тетовското Основно јавно обвинителство донесе наредба за истражна постапка против две лица за сторено кривично дело изнуда. Како што информираат оттаму, настанот се случил вечерта на 16 август во период од 21.23 до 00.01 часот по полноќ во…

Денеска крвав инцидент во Македонија – има ранет, полицијата на нозе

Гостиварското обвинителство извршило увид во домот во Долна Бањица, каде денеска околу 11 часот било рането едно лице. Издадени се наредби за собирање на траги од местото на настанот, за скицирање и фотографирање на местото и наредба за…

Вонредно предупредување: Се очекува невреме во Македонија – од среда промена

Времето во Македонија попладнево е сончево со мала до умерена облачност, а наместа и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните и северните планински делови. Минималните температури се движат од 13 до…

„Слушнаа дека сум Албанец и ме удрија одзади” – Претепано момче во центарот на…

Скопјанецот Убејд Шехази, синоќа го нападнале маскирани лица и го повредиле во стомакот. 20-годишникот вели дека настанот се случил додека одел да пие кафе во еден  локал, објави Алсат-М. „Зборував на телефон, ме слушнаа дека сум Албанец…

Внимателно: Вечерва овој патен правец е затворен за сообраќај

Поради свлечиште на патниот правец Македонски Брод-село Самоков, кај автобуската постојка за селото Девич, сообраќајот е во прекин од 18.35 часот, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму додаваат дека интензитетот…

До денеска пријавени 1 459 граѓани од дијапората за гласање на референдумот

Заклучно со денеска до 12 часот, преку веб-апликацијата www.dijaspora.se​c.mk до Државната изборна комисија (ДИК) доставени се вкупно 1459 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на земјава во странство.…

ВМРО-ДПМНЕ: Шекеринска одвојува 1 милион евра за референдумот, а војниците немаат униформи…

Армијата се соочува со најлошите услови за работа од нејзиното основање. Војниците од 30-тина населени места во државата три недели немаат платен превоз, работат во стари униформи и има недостиг на храна, но Шекеринска одвојува 1 милион…

Кривична против скопјанец за производство и продажба на наркотици

СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против 34-годишниот Ќ.А. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги,…

Пет илјади евра украдени од сеф во „Ремедика“

Пет илјади евра биле украдени од сеф во болницата „Ремедика“. Од полицијата велат дека кражбата се случила утринава околу 9 и 10 часот и дека засега нема осомничен. „Во 9:10 часот е пријавено дека во болница ‘Ремедика’ во Скопје од…

Исчезна штитеничка од Домот за деца без родители „11 Октомври“

Седумнаесетгодишно девојче е пријавено за исчезнато од Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје. Според информациите на МВР, пред два дена, на 18 август, воспитувачка во Домот пријавила дека 17-годишно девојче, штитеник на домот,…

Од среда привремен сообраќаен режим на Јужен булевар

Градот Скопје ги известува граѓаните дека од среда (22 август) поради изведување градежни активности за изградба на подземна сообраќајница од страна на компанијата „ЛИМАК“ се воведува привремен сообраќаен режим на булеварот Македонија…

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не оствари ниту едно ветување кон младите и им ги скрати постоечките…

Најголеми жртви на штетните и антидржавни политики на СДСМ се токму младите, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на Костадин Костадинов. Како што наведуваат оттаму, младите од оваа власт за повеќе од година дена…

Министерство за одбрана: Неодговорно е ВМРО-ДПМНЕ да обвинува по пустошот што го направи…

Неодговорно е партијата која беше 11 години на власт и која целосно ги запостави АРМ и Министерството за одбрана денес да обвинува, реагираат од Министерството за одбрана по соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Зачудувачки е што тие испраќаат…

ВМРО-ДПМНЕ: Ѓорче Петров стана змијарник и ѓубрарник

Откако Наумовски е градоначалник, општина Ѓорче Петров стана змијарник и ѓубрарник, изјави денеска на прес-конференција Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ. https://www.youtube.com/watch?v=nLs9l3gKdVg „Поставуваме прашање, има ли Ѓорче…

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници упати честитка за Курбан бајрам

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, упати честитки по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам до поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија, Реис Ул Улема Хаџи…

(Видео) Костадинов: Вработувањето на младите значително ќе се олесни со членството во ЕУ

Мерките и програмите за вработување што се спроведуваат во согласност со Оперативниот план за вработување даваат резултати, порача Костадин Костадинов од СДСМ. https://www.facebook.com/SDSMakedonija/videos/220334972161226/?t=0…

(Видео) Шекеринска: Ниту еден денар од парите наменети за АРМ не влегува во сумата за…

Ниту еден денар од парите наменети за АРМ не влегува во сумата за референдумската кампања, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и објасни дека се работи за средства што биле насочени кон активност во поддршка на нашите…

Тешка сообраќајка во Македонија – сообраќајот на овој патен правец е во целосен…

Поради сообраќајна незгода на патниот правец Демир Хисар – Кичево, кај селото Бабино, сообраќајот е во прекин, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и…

Македонците десет години биле држени во заблуда: СДСМ со жестока реакција откако се…

Денешните разговори што се слушнаа во предметот „Титаник“ што се води против поранешното високо раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште една потврда за злоупотребите коишто 11 години ги правеше режимот. Денеска јавноста уште еднаш слушна…