11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » МАКЕДОНИЈА » Page 3139

Category : МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА

Фрчат кривични пријави од МВР – еве што објави утрово министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

CENTAR MKD
За новогодишната ноќ имало 9 пријави за кривични дела и осум прекршочни дела со што констатирано е дека во споредба со 2016-та година криминалитетот за...
МАКЕДОНИЈА

Синоптичарите излегоа со прогноза за следните денови – еве што ќе се случува во првите неколку дена од 2018

CENTAR MKD
Во одделни котлини, вклучувајќи ја и Скопската, ќе има услови за појава на претпладневна магла. Преку денот ќе има умерено наоблачување и ќе биде релативно...
МАКЕДОНИЈА

Нова година ќе се слави и пред затворот во Шутка

CENTAR MKD
Македонското патриотско здружение „Тврдокорни“ соопшти дека вечерва ќе организира пречек на новогодишната ноќ пред истражниот затвор во Шуто Оризари. „Новогодишната ноќ пред затворот во „Шука“...
МАКЕДОНИЈА

Неработни денови во 2018-та: Само 11 денови нема да се работи, од нив 4 ќе бидат продолжени викенди

CENTAR MKD
Во 2018 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, четири се поврзуваат со викендот, за разлика...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Царовска новогодишната ноќ ќе ја мине со децата од социјалните центри во Скопје

CENTAR MKD
Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, новогодишната ноќ ќе ја помине со децата од социјалните центри од Скопје. Како што информираат од кабинетот...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Двојно зголемување на паушалите за дежурства на специјалистите и медицинските сестри

CENTAR MKD
Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска беше во посета на штипската Клиничка болница од каде што најави дека со исплатата на мартовската плата ќе има...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ахмети: Во 2018-та да ги засукаме ракавите и да ги оствариме нашите определби

CENTAR MKD
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по повод новогодишните празници испрати честитка до граѓаните на Република Македонија во која им пожелува здравје, благосостојба и успех во...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Новогодишно обраќање на Иванов: Во новата година да зачекориме на вистинскиот пат

CENTAR MKD
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, со свое традиционално, новогодишно обраќање до македонскиот народ. „Дозволете да ви ја честитам Новата 2018 година и од се срце да...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Светот ја испраќа старата и ја пречекува Новата 2018 година

CENTAR MKD
Милиони луѓе во светот на плоштадите во своите градови, во туристичките центри, во кафеани, ресторани, пабови или во семејна атмосфера во домовите, ќе ја испратат...
МАКЕДОНИЈА

Автомобил излета од патот Кавадарци-Росоман, возачот тешко повреден

CENTAR MKD
Во тешка сообраќајна несреќа што се случила доцна синоќа на патот Кавадарци-Росоман, возачот на возилото бил тешко повреден откако автомобилот со кој управувал, излетал од...
МАКЕДОНИЈА

Тежок инцидент во познат локал: Пијани гости му се заканувале и го тепале сопственикот

CENTAR MKD
Д. П. (1992) од Тетово сопственик на Угостителски објект, пријавил дека доцна синоќа, Д. Ф.и Ј.Н. му се заканувале и физички го нападнале. Според информациите,...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве што најавуваат за времето за новогодишната ноќ

CENTAR MKD
Сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од западен и северозападен правец. Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервал од...
МАКЕДОНИЈА

Фото – Премиерот Зоран Заев со потег кој ниту еден премиер досега не го направил, ова е фотографијата која што ја објави предмалку

CENTAR MKD
На својот официјален фејсбук профил премиерот Зоран Заев кој е во неофицијална посета на Солун објави фотографија на која е во друштво на солунскиот градоначалник,...
МАКЕДОНИЈА

Полицијата на нозе – девојче отишло на пазар и не се вратило, детали за мистериозното исчезнување на А.М.

CENTAR MKD
На 29.12.2017 година во 22.20 часот во полициското одделение -Камењане, Б. М. (1974) од село Долно Палчиште, тетовско пријавил дека околу 10.00 часот заедно со...
МАКЕДОНИЈА

На ден пред Нова година – тежок инцидент во кафе бар, едно лице рането

CENTAR MKD
На 30.12.2017 година околу 00,10 часот во кафе бар во Виница, по претходна расправија, Н. В. (24) од Виница со пивско стаклено шише го удрил...