10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » МАКЕДОНИЈА » Page 3027

Category : МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

(Видео) Заев за грчката „Алфа ТВ“: Немаме црвени линии

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев, во интервју за грчката „Алфа ТВ“ изрази надеж дека постои можност за изнаоѓање на решение за прашањето за името до крајот на првата половина...
МАКЕДОНИЈА

ФРОДЕМ бара од Иванов и од Владата да поднесат резолуција до ОН за спорот за името

CENTAR MKD
ФРОДЕМ и професорот Игор Јанев бараат од претседателот Ѓорге Иванов и од Владата да поднесат нацрт-резолуција до Генералното собрание на ОН. „Соочени со сè поголемиот...
МАКЕДОНИЈА

Утре без струја ќе останат дел од корисниците во општините Гази Баба и Ѓорче Петров

CENTAR MKD
Без електрична енергија утре, 9 јануари, ќе останат дел од корисниците во општините Гази Баба, Ѓорче Петров и Центар, информира Регионалниот центар за ушравување со...
МАКЕДОНИЈА

Мистерија во Македонија – исчезна 15 годишната ќерка на И.П.

CENTAR MKD
Гостиварец вчера пријавил во полиција дека неговата 15-годишна ќерка заминала во продавница и не се вратила дома. „Вчера во 15 часот во Полициската станица Гостивар,...
МАКЕДОНИЈА

МВР потврди дека сопственикот на станот го предизвикал пожарот

CENTAR MKD
Полицијата потврди дека сопственикот сам го предизвикал пожарот што избувна вчера во стан во една од зградите зад Собрание во Центар. Според информациите на МВР, вчера...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Крадецот од канцелариите на МИА украл мобилен телефон и два лаптопи

CENTAR MKD
Еден мобилен телефон и два преносни компјутери се украдени од просториите на Македонската информативна агенција (МИА), соопшти МВР. Кражбата се случи ноќта меѓу 6 и...
МАКЕДОНИЈА

Полицијата информирана за последните настани – кулминира расколот во опозициската партија

CENTAR MKD
Лидерот на Движењето Беса, Биљал Касами пријавил во полиција дека не може да влезе во партиското седиште, откако вчера беше разрешен на состанокот на скопскиот...
МАКЕДОНИЈА

Беса и е потребна на политичката сцена во Македонија, порача Мицкоски

CENTAR MKD
Во врска со расколот во Движењето Беса, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача што побрзо обединување, бидејќи како што кажа, политички субјект како оваа партија...
МАКЕДОНИЈА

Тлото не престанува да се тресе, нов потрес предмалку во Македонија

CENTAR MKD
Пред 17 минути во Охрид е почувствуван земјотрес со послаб интензитет, објави порталот Охридњуз. Според податоците на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар, во 12.40 часот регистриран...
МАКЕДОНИЈА

Отец Пимен: Христос се роди и за оние кои возат џип, и за оние кои одат пешки и кои палеа и не палеа оган

CENTAR MKD
По повод големиот и тежок христијански празник Божиќ, Отец Пимен се огласи на социјалната мрежа Фејсбук. – Христос се роди и за оние кои палеа огнови,...
МАКЕДОНИЈА

Страшна трагедија на македонци во САД – настрада македонско семејство во страшната сообраќајка, дечиња останаа без мајка

CENTAR MKD
Во тешката сообраќајка која што се случила во близина на Нешвил, Тенеси, се случила страшна сообраќајка за време на празниците кога возилото со кое се...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Православните христијани го слават Божик

CENTAR MKD
Православните христијани денес го слават Рождеството Христово-Божиќ. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм...
МАКЕДОНИЈА

Ќе се воведуваат налепници за возила, различна боја за секој загадувач

CENTAR MKD
Воведување на еколошки налепници за сите возила во земјава, предвидува Законот за возила кој го подготвува Министерството за економија. Дополнително, со претстојните законски измени ќе...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Струмица најзагаден град во Македонија во последните 24 часа

CENTAR MKD
Воздухот во главниот град есктремно загаден и за време на последното деноноќие, со измерени максимални 584 микрограми на метар кубен ПМ10 честички во Лисиче, додека...