Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 2501

Category : Македонија

Македонија

Косовските бегалци во Македонија ќе добијат поволни услови за враќање во матичната земја

CENTAR MKD
Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и заменикот на премиерот и министер за заедници и враќање на Република Косово, Далибор Јевтиќ, остварија средба...
Македонија

Киднапирање ја потресе Македонија – детали за крвавиот настан

CENTAR MKD
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Н.М.(40) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „противправно лишување од...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

На патот Кичево – Охрид сообраќајот се одвива со девијации

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат денеска од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму соопштуваат дека времена измена на сообраќај...
Македонија

Нова трагедија во Македонија – жив изгоре во својот дом

CENTAR MKD
Осумдесет и двегодишен жител на село Умлена, Пехчево, загина вчеравечер во пожар што ја зафатил неговата куќа каде што живеел сам. Според информациите од полицијата,...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве какво време ја очекува Македонија

CENTAR MKD
Времето денеска ќе биде до умерено облачно и студено со слаб до умерен ветер од северен правец. По одделни котлини претпладне ќе се задржи со...
Македонија

Германија ѝ додели 9 милиони евра неповратни средства на Македонија

CENTAR MKD
Амбасадорот на Германија, Томас Герберих, и министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска потпишаа спогодба меѓу владите на двете земји за финансиска соработка. Спогодбата опфаќа реализација...
Македонија

Лекарите вршеле 45-минутна реанимација, но безуспешно – почина застреланиот 24-годишник во Чаир

CENTAR MKD
Момчето во кое беше пукано во Чаир им подлегнало на повредите, информираше директорот на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и Ургентен...
Македонија

Вооружен инцидент во Чаир, со калашников застрелано едно лице

CENTAR MKD
Вооружен инцидент се случи попладнево во Чаир на улица „Џон Кенеди“, пред средното училиште „Цветан Димов”, објави ТВ 21. Вечерва на улицата „Џон Кенеди“ во...
Македонија

Се огласи Груевски: Некој го злоупотребува моето име

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во оставка, Никола Груевски се огласи на Фејсбук во врска со најновите случувања околу изборот на нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во прилог...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум

CENTAR MKD
Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум Течат преговорите за спорот со името под закрила на Обединетите нации, но во моментов...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Колективно претседателство наместо Груевски- се чека одлука на Извршниот комитет

CENTAR MKD
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ треба да одлучи дали ќе го одложи закажаниот конгрес на партијата за избор на нов лидер, откако триесет високи партиски функционери...