Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Шекеринска за „Би-Би-Си“: Македонија повторно стана позитивен балкански пример за ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, гостуваше во една од централните информативни емисии на „Би-Би-Си њуз“, „Beyond 100 Days“. Во најавата на интервјуто, новинарката од студиото...
Македонија

Се огласи Никола Груевски на “Фејсбук” – експремиерот реагира на шпекулациите во јавноста

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, преку социјалните мрежи испрати порака до кандидатите за иден претседател на партијата кој ќе се избира следниот викенд на вонреден...
Македонија

Предмалку се огласи Vip по најновите настани со мрежата – еве што соопштија

CENTAR MKD
Би сакале да Ве известиме дека во моментов е надминат проблемот со говорни повици. Се работи на надминување и на проблемот со интернет сервисот. Ве...
Македонија

Фото – Уште една тура нови возила за македонската полиција, еве како ќе изгледаат

CENTAR MKD
Амбасадорот на Република Чешка Н.Е. Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „Шкода“...
Македонија

Професорката Попсимонова размислува да даде оставка во Одборот за акредитација

CENTAR MKD
Професорката Гордана Попсимонова на својот фејсбук-профил објави дека размислува да поднесе оставка од Одборот за акредитација и евалуација на високото образование бидејќи, како што наведува,...
Македонија

Строги контроли и санкции за неовластено депонирање и палење отпад

CENTAR MKD
Инспекциските служби на општина Ѓорче Петров најавија дека ќе вршат зачестени контроли и санкционирање на прекршителите, согласно со законската регулатива откако во изминатите денови било...
Македонија

Комора на извршители: Со граѓанската иницијатива „Стоп извршители“ ни се нарушува честа и угледот

CENTAR MKD
Во врска со иницијативите за собирање потписи „Стоп извршители“, а заради измена на Законот за извршување и замрзнување на сите извршни одлуки врз физичките лица,...
Македонија

Деновите против насилството врз сексуалните работници ќе бидат одбележани со повеќе настани во Скопје

CENTAR MKD
Серија настани за поддршка на сексуалните работници во рамки на Деновите против насилство врз сексуалните работници ќе организираат коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните...
Македонија

Заев: Ги разгледуваме можностите за трајно и системско решение на проблемите во Македонски железници

CENTAR MKD
Низ взаемен дијалог меѓу Владата, синдикалните организации и менаџментот на Македонски железници ќе се разгледуваат можностите и ќе се носат одлуки за трајно и системско...
Македонија

Испразнето уште едно министерско место – се најавува поголема промена во владиниот состав

CENTAR MKD
Напуштањето на министерската позиција на Самка Ибраимовски навестува поголеми промени во владиниот состав. Досега беше познато дека треба да бидат избрани министри за здравство и...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Шилегов: Иницијативата да не се пуштаат децата во училиште е политички мотивирана

CENTAR MKD
Иницијативата на „Фејсбук“ преку која родители велат дека нема да ги пуштаат децата во училиште е политичка мотивирана, рече градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов....
Македонија

Обид за убиство ја потресе Македонија

CENTAR MKD
Полициската станица Гостивар поднесе кривична пријава против Е.Х.(32) од Гостивар поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело -“убиство во обид“. На 05-ти овој...
Македонија

Министер си заминува од функцијата – ќе биде пратеник во македонското собрание

CENTAR MKD
Самка Ибраимовски го напушта министерското место во Владата, а денеска ќе потпише изјава дека прифаќа да биде пратеник во Собранието. „Министерот без ресор Самка Ибраимоски...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Судовите не судат по закон туку по диктат на хунтата

CENTAR MKD
Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од...