29.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Сè што спроведе Владата на СДСМ во изминатите шест месеци

CENTAR MKD
Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, на прес-конференција реферираше за сè што сработила Владата во изминатите шест месеци, односно што спроведе од „Планот за живот...
Македонија

6 јануари неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

CENTAR MKD
Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 6 јануари (сабота), Бадник, ден пред Божик, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Истовремено, Министерството...
Македонија

Судијата Митриновски работел нестручно и несовесно, одлучи Судскиот совет

CENTAR MKD
v Судскиот совет го разреши апелационот судија Јордан Митриновски. „Донесена е одлука со која се утврдува нестручно и несовесно вршење на судиска функција на Јордан...
Македонија

Итната помош на новогодишната ноќ ќе располага со 10 тима и 8 дежурни ординации

CENTAR MKD
Службата за итна помош во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” информира дека за време на новогодишните празници ќе се грижи за здравствената состојба...
Македонија

Меморандум за соработка меѓу МВР и ЗНМ

CENTAR MKD
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани, денеска потпишаа меморандум за заедничка согласност за соработка. „Договоривме...
Македонија

Заев со потег кој никој не го очекуваше – еве што најави во врска со новото министерство за реформи

CENTAR MKD
Првиот човек на Владата, Зоран Заев, изјави дека вицепремиерското место за реформи ќе го чува за „Алијансата за Албанците“. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече...
Македонија

Спасовски: Полицијата постапи законски при приведување на пратениците

CENTAR MKD
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, уверува дека полицијата постапила законски при приведувањето на пратениците осомничени за насилствата од собранието на 27 април откако народниот...
Македонија

Пресврт во ВМРО ДПМНЕ – еве што најави новиот претседател

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со пратеникот Влатко Ѓорчев и секретарот за меѓународна соработка, Александар Николоски, остварил средба со Лукас Холуб, шефот за политички...
Македонија

(Видео) Божиновски: СДСМ остави без работа над 50 наставници и соработници од образовните институции во Охрид

CENTAR MKD
СДС врши политички реваншизам во образовните институции. СДС, наместо живот, донесе беда за сите. Се бркаат луѓе од работа само затоа што се политички неистомисленици,...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Целта на Владата е до 2020 година да нема дете без покрив над главата

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев, по повод новогодишните празници, денеска се сретна со децата од СОС детско село и од Детскиот дом „11 Октомври“. Во рамките на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ахмети: И опозицијата е заинтересирана за решавање на спорот за името

CENTAR MKD
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во својата предновогодишна средба со новинарите кажа дека прашањето за името е проблем што бара решение бидејќи е пречка за...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев на средба со коалиционите партнери: Влегуваме во година на клучни одлуки за државата

CENTAR MKD
Премиерот Заев денеска оставри средба со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата. Како што информираат од владината прес-служба, на предновогодишната средба Заев ги...
Македонија

Руската амбасада со предупредување во врска со Македонија

CENTAR MKD
Руската амбасада во Македонија на „Твитер“ објави шеговит коментар дека за празниците во Македонија ќе има зголемено руско влијание. Во прилог од амбасадата објавија фотографија...
Македонија

Снег во Македонија – еве каде вее најмногу

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат во Крушево и на планинските превои Ѓавато и Пресека, но...
Македонија

Заев на средбата со коалиционите партнери: Со поддршка на коалицијата влегуваме во година на клучни одлуки на државата

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска оставри средба со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата. На оваа, предновогодишна средба, премиерот...
Македонија

Уште еден директор си заминува од функцијата

CENTAR MKD
Директорот на затворот „Идризово“ , Керим Мамути, поднесува оставка од функцијата. Ваков чекор следува по одлуката на Алијансата за Албанците да ја напушти владината коалиција....
Македонија

Уште една “честитка” за Никола Груевски од судот – вакво нешто сигурно не очекуваше пред Нова година

CENTAR MKD
Судечките совети кои постапуваат по предметот „Тенк“ и за предметот од специјалното јавно обвинителство означен како „Трезор“ оформени по одобрување на обвинителните акти на СЈО,...
Македонија

Голема полициска акција – приведувања пред Нова година ја тресат Македонија

CENTAR MKD
Седумнаесет државјанки на Македонија, Косово и Албанија се приведени во акции на полицијата спроведени во неколку угостителски објекти во Гостивар и во Тетово. Во текот...
Македонија

Утрово Скопје се разбуди во солзи – Страшна сообраќајка со смртни последици на булевар Србија

CENTAR MKD
Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава во Аеродром. Во несреќата учествувале три возила, од кои едното целосно се запалило. Според информациите...