12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1342
Македонија

Грантови во вредност од 400 000 долари за шест општини

CENTAR MKD
Градоначалниците и претседателите на советите на шесте општини: Струмица, Валандово, Свети Николе, Велес, Чаир и Охрид, во присуство на министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу,...
Македонија

(Видео) Бојковски: Својата неспособност за менаџирање Борис Георгиевски ја спроведе на дневна политика

CENTAR MKD
Поминаа 100 дена од владеењето на градоначалникот Борис Георгиевски. 100 дена политика и никаква работа за граѓаните. Својата неспособност за менаџирање Борис Георгиевски ја спроведе...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Нова рунда консултации за градење доверба меѓу Македонија и Грција

CENTAR MKD
Денеска во Скопје ќе се одржи 7. рунда консултации меѓу министерствата за надворешни работи на Република Македонија и Грција. Како што информираат од македонското МНР,...
Македонија

Сингапур со низа програми и обуки ќе го поддржи македонското воздухопловство

CENTAR MKD
Директорите на Агенцијата за цивилно воздухопловство на Република Македонија и на Цивилните воздухопловни власти на Сингапур, Горан Јандреоски и Кевин Шум, склучија Договор за обезбедување...
Македонија

Полицијата синоќа на полноќ во Гевгелија сопрела ауди а4 – кога погледнале внатре имале што да видат

CENTAR MKD
Синоќа по полноќ на местото викано Мечкин Камен во Гевгелија, при контрола на автомобил „ауди А4“ со кичевски регистарски ознаки од страна на полициски службеници...
Македонија Бизнис

Пуштени во оптек нови 100-денарки – еве како ќе изгледаат

CENTAR MKD
Народната банка на Република Македонија извести дека се издадени и се пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Риби“ и „Овен“ од серијата „Хороскопски...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Нема влез во НАТО и ЕУ додека во Македонија има политички затвореници

CENTAR MKD
Повеќе од три месеци десетина македонски патриоти лежат без никаков основ по затворите, реагираат во денешното соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Пратеници, режисери, доктори и истакнати...
Македонија

Шилегов и Каминис договорија соработка меѓу Скопје и Атина во повеќе области

CENTAR MKD
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис, денеска во Атина имаа прва официјална средба која се случува во период на интензивни...
Македонија

Османи: Македонија може да очекува почеток на преговори ако го затвори прашањето за името

CENTAR MKD
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска ја презентираше Стратегијата на Европската комисија за проширување со земјите од Западниот Балкан до 2025 година. Како...
Македонија

Единствена Македонија: Владата се соживува со терористичката група од Косово, која уби 8 припадници на МВР во „Диво Насеље“

CENTAR MKD
Владата на Косово со доделувањето парична сатисфакција од 300.000 евра на семејствата на учесниците во „Диво Насеље“ всушност ја потврди својата поврзаност со терористичката група...
Македонија

Заев со претставници на Сојузот на борците од НОВ: Владата ги почитува и негува историските вредности

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со д-р Никола Стојановски, претседател на Сојузот на борците од Народно-ослободителната антифашистичка војна на...
Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвини дека одделот за хематологија на Детската клиника не работел повеќе од 24 часа

CENTAR MKD
Неодговорноста на СДСМ кон здравството деновиве кулминира. Во текот на вчерашниот и завчерашниот ден повеќе од 24 часа на Универзитетската клиника за детски болести во...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Богдановиќ да го реши проблемот со загадувањето во Центар

CENTAR MKD
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција обвини дека Скопје три месеци се задушува во смог, а властите не преземаат ништо. Велат дека најзагаден е Центар, а ветувањето на...
Македонија

Џафери-Шчербак: Постои потенцијал за продлабочување на соработката меѓу Македонија и Русија

CENTAR MKD
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се сретна со амбасадорот на Русија, Олег Шчербак. „Нагласувајќи дека по настаните од 27 април 2017 година, Собранието успеа да...
Македонија

Заев: Владата има потреба од соработка со организациите на жените со цел унапредување на родовата еднаквост

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со делегација на Сојузот на организациите на жените на Македонија (СОЖМ) од повеќе градови од земјава, предводени од претседателката...
Македонија

Судот во Стразбур одлучи: Државата ќе им плати отштета на Велија и Емел Рамковски поради долгиот притвор

CENTAR MKD
Судот за човекови права во Стразбур пресудил во корист на Велија Рамковски и ќерка му Емел Рамковска, кои имаа поднесено тужби во врска со критериумите...
Македонија

Доделени договори за финансирање иновативни проекти од домашни компании

CENTAR MKD
Во Владата на Република Македонија денеска се одржа свеченост по повод доделувањето на договорите за финансирање иновативни проекти на 20 домашни микро, мали и средни...