Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1343
Македонија

Маја Иванова на средба со сопругата на Ердоган

CENTAR MKD
Првата дама на Македонија, Маја Иванова, во рамките на официјалната посета на претседателот Ѓорге Иванов на Република Турција, се сретна со сопругата на турскиот претседател,...
Македонија

Османи: Потребна ни е помош за да изградиме консензус за стратешките прашања

CENTAR MKD
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во рамките на владината посета на Берлин, оствари...
Македонија

Заев: Посветени сме да испорачаме решенија за кои ќе побараме одобрување и од граѓаните

CENTAR MKD
Претседателот на Владата, Зоран Заев, по средбата со германската канцеларка, Ангела Меркел, истакна дека Македонија е подготвена да испорача решенија во кои ќе бидат вклучени...
Македонија

Иванов одржа предавање пред членовите на Советот за високо образование на Турција

CENTAR MKD
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамките на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара одржа предавање на тема „Предизвици на високото образование...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата нанесе непроценлива штета врз македонскиот јазик

CENTAR MKD
Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ по повод меѓународниот Ден на мајчиниот јазик испрати соопштение во кое се осврна на јазикот и упати низа обвинувања кон власта...
Македонија

Поповска: Не е убаво ситење над туѓа несреќа, особено кога се работи за неправда

CENTAR MKD
Претседатеката на ДОМ, Лилјана Поповска, упати реакција на, како што вели, некои материјални невистини изнесени во јавноста по повод нејзиниот допис за случајот „Музеј“. Поповска рече дека се...
Македонија

Меркел: Не се важни годините, туку зрелоста

CENTAR MKD
Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на заедничката прес-конференција со претседателот на Владата, Зоран Заев, истакна дека за членство на Западен Балкан во Унијата не...
Македонија

Заев-Штајнмаер: 25 години дипломатски односи вложени во длабоко партнерство

CENTAR MKD
Претседателот на Владата, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Сојузна Република Германија се сретна со претседателот Франк-Волтер Штајнмаер. Заев и Штајнмаер го оценија...
Македонија

Меј: Граѓаните на ЕУ што живеат во Британија да останат и по брегзитот

CENTAR MKD
Граѓаните на Европската Унија што живеат во Велика Британија да останат во земјата и по брегзитот, порача денеска британската премиерка Тереза Меј. Таа рече дека...
Македонија

Фрчат нови правила, внимавајте: Ако имате вакво нешто на автомобилот, казна 300 евра

CENTAR MKD
На стаклата на возилата не се поставуваат огледални фолии. Доколку стаклата на задната страна на возилата се затемнети така што пропуштаат помалку од 30% светлина,...
Македонија

Државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство – еве што треба да направите

CENTAR MKD
Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ...
Македонија

Страшна глетка во Штип: Мртов маж пронајден на улица со повреди на главата

CENTAR MKD
Во Штип на улица „Стујеска“, изутрината во 7 часот и 45 минути е пронајдено беживотното тело на 62-годишниот Т.Б.. Портпаролот на СВР Штип, Гордана Панајотова...
Македонија

Неочекуван потег на судот: Од притвор излегуваат Бетмен и Дамовски

CENTAR MKD
Љубен Арнаудов, Богдан Илиевски (Бетмен Велит) и Борис Дамовски ќе излезат од притворот во затворот во Шуто Оризари, потврдија од Апелацискиот суд во Скопје. На...
Македонија

Меркел со моќна порака до Македонија – еве за што се работи

CENTAR MKD
Македонија е поблиску од кога било во изминатата деценија да го реши долгогодишниот спор околу своето име со Грција, кој ги запира амбициите на Скопје...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ова ретко може да се види: Погледнете како беше дочекан Зоран Заев од страна на Меркел

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев е во официјална посете на С.Р. Германија на покана на канцеларката Ангела Меркел. Премиерот Зоран Заев е можеби првиот македонски премиер кој...
Македонија

Крвав инцидент во Министерството за надворешни работи – Фрчеле тупаници во центарот на Скопје

CENTAR MKD
Двајца вработени во Министерството за надворешни работи се степале во канцеларија. Од полицијата не откриваат детали за инцидентот и зошто дошло до тепачката. Според информациите...