Centar.mk – Дознај сѐ!
Home » Македонија » Page 1341
Македонија

Подгответе се за студ и снег, а потоа пресврт – УХМР со најново метео предупредување за викендов

CENTAR MKD
Утре времето ќе биде сончево и студено со мала до умеена облачност. Во сабота ќе има зголемување на облачноста, а во северните делови и на...
Македонија

Вечерва Али Ахмети си ја отвори душата – Еве како пред 3 недели заврши соработката со Села

CENTAR MKD
Али Ахмети, лидерот на ДУИ, вечерва во емисијата Клик Плус на 21ТВ објасни зошто се скарал со Зијадин Села. Тој истакна дека Села го навредил...
Македонија

Џафери-Меси: Да се работи на инфраструктурната поврзаност меѓу Македонија и Албанија

CENTAR MKD
Треба забрзано да се работи на инфраструктурната и енергетската поврзаност на двете земји бидејќи со тоа ќе се олесни и унапреди економската соработка. Ваков е...
Македонија

Вечерва се огласи Илија Димовски од пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ – Неговата порака е дека не е позитивно тоа што има само еден кандидат за претседател на партијата

CENTAR MKD
Илија Димовски, кој е еден од предлагачите за одложување на конгресот, вечерва учествува на седницата на централниот комитет на вмро-дпмне, вели дека останува во партијата...
Македонија

Уште еден висок функционер си замина од функционерското столче во ВМРО ДПМНЕ

CENTAR MKD
Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Попоски, се огласи на „Фејсбук“ во врска со информациите дека поднел оставка од органите на партијата. Попоски вели дека...
Македонија

Медиумите поделени во врска со евентуалните измени и дополнувања на Законот за медиумите

CENTAR MKD
Медиумите во земјата се поделени во врска со идејата за можни измени на Законот за медиумите. На денешната дебата во организација на Министерството за информатичко...
Македонија

Министерството за локална самоуправа ќе ја поттикне функционалноста на месните и урбаните заедници

CENTAR MKD
Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, учествуваше на конференција „Вмрежување и застапување на месните и урбаните заедници – предизвици и препораки за во иднина“, информираат...
Македонија

Заев на средба со Чавушоглу: Македонија заслужува да влезе во НАТО

CENTAR MKD
Претседателот на Владата, Зоран Заев, остварил средба со заменик-претседателот на Владата на Република Турција, Хакан Чавушоглу, информира владината прес-служба. Во рамки на средбата, вицепремиерот на...
Македонија

Иванов до Чаушоглу: Ја цениме долгогодишната и принципиелна поддршка од Турција за интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, го прими потпретседателот на Владата на Република Турција, Хакан Чавушоглу. На средбата беше потенцирано традиционалното пријателство и партнерство, како...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Формиран Советот за реформа на јавната администрација

CENTAR MKD
Како дел од планот 3-6-9, денеска во Владата беше формиран Совет за реформа на јавната администрација, што ќе ја следи реализацијата на Стратегијата за реформи...
Македонија

Одложено судењето против Јанакиески за Сончев Град

CENTAR MKD
Судењето за предметот „Топлик“, во кој е обвинет ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска беше одложено поради отсуство на дел од бранителите. Судењето...
Македонија

Иванов упати честитка по повод Денот на наставата на турски јазик

CENTAR MKD
Претседателот Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на Денот на наставата на турски јазик – 21 Декември, упати честитка до припадниците на турската заедница во Република...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе продолжиме со чекори за да го привлечеме вниманието на меѓународната јавност

CENTAR MKD
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера одлучи дека партијата мора да продолжи да презема чекори со кои ќе го привлече вниманието на домашната и меѓународната јавност...
Македонија

Османи: Секретаријатот за европски прашања да биде подготвен за почеток на преговорите со ЕУ

CENTAR MKD
Плановите и активностите за подготовка на Секретаријатот за европски прашања за предизвиците со кои ќе се соочи Република Македонија на патот на европските интеграции во...
Македонија

Пронајдено возилото од кое беше убиено 24-годишно момче во Чаир

CENTAR MKD
Полицијата го пронашла автомобилот од кој вчера непознат напаѓач го застрела 24-годишниот Бурим Идризи. Неофицијално, автомобилот бил пронајден во Чаир. Дваесет и четиригодишно момче синоќа...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Христијан Мицкоски објави дека се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

CENTAR MKD
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук-профил објави дека се кандидира за нов претседател на партијата. Тој најави дека со отворено срце ќе...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Министерот Спасовски ги посети кандидатите за полициски службеници во Центарот за обука

CENTAR MKD
Ова е почеток на селекцијата и сите кандидати ќе поминат неколку нивоа на селекција за на крајот да ги одбереме најдобрите кандидати за полицајци што...