-2.1 C
Скопје
20. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Home » Македонија » Page 1294
Македонија

Сијарто: Ја поддржуваме Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека неговата земја ги поддржува интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО, кои...
Македонија

Павлески: На локалните самоуправи им е потребна интензивна соработка со граѓанскиот сектор

CENTAR MKD
Заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески, заедно со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние, и претставници од Делегацијата на Европската Унија и на Европското движење во...
Македонија

(Видео) Печатените медиуми бараат владата да субвенционира педесет отсто од трошоците за печатење и дистрибуција

CENTAR MKD
Во Владата на Република Македонија денеска се одржа јавна дебата за тоа дали и кој е најдобриот модел за поддршка на печатените медиуми, како дел...
Македонија

Во наредните 20 дена МОН ќе прифаќа совети за новиот предлог-закон за високо образование

CENTAR MKD
Министерството за образование и наука (МОН) преку јавно соопштение ги повикува сите засегнати страни до 6 јануари 2018 година да дадат коментари и предлози по...
Македонија

АМСМ апелира за внимателно возење по влажните коловози

CENTAR MKD
Сообраќајот низ Македонија се одвива тековно, по влажни коловози, а во западнитот дел на државата наместа со остатоци од кашест снег, информираат од Авто-мото сојузот...
Македонија

Џафери и Попоски му се заблагодарија на Сијарто за унгарската поддршка за Македонија

CENTAR MKD
Денеска претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто. Претседателот Џафери на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев од Брисел: Следната година ќе значи голем исчекор за сите држави од регионот

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев со совите колеги од земјите од Западен Балкан вечерва во Брисел присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на Европската...
Uncategorized Македонија

Тажна вест: почина познатиот македонски новинар

CENTAR MKD
Почина најстариот македонски автомобилски новинар и основач на ревијата „Авто Плус“, Томислав Биљарац – Томби. Тој важи за доајен на македонското автомобилско новинарство, кој над...
Македонија

Иванов ќе се обрати во Собранието на 26 декември

CENTAR MKD
Претседателот на државата Ѓорге Иванов идниот вторник (26 декември) напладне ќе им се обрати на пратениците во Собранието. Тоа е редовното годишно обраќање на претседателот...
Македонија

Шилегов дополнително ќе одлучува за идеите на граѓаните за намалување на загадувањето

CENTAR MKD
Да се набават електрични автобуси и да се реорганизира јавниот превоз, да се воведе тарифа за луксуз при регистрација на второ возило, да се забрани...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Анализа: 80 од вкупно 81 градоначалник користат социјални медиуми

CENTAR MKD
Градоначалниците се најактивни на Фејсбук, втор на листата е Инстаграм, а дури потоа доаѓа Твитер 80 од вкупно 81 градоначалник користат Фејсбук во својата работа...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Новини во спорот со името дури по празниците, вели Димитров

CENTAR MKD
Преговорите за спорот за името ќе продолжат по новогодишните и божикните празници, а во меѓувреме не се очекуваат било какви случувања, изјави денеска министерот за...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Почина Стамен Филипов

CENTAR MKD
На 74 години почина Стамен Филипов, правник во пензија, човекот што поднесе најмногу иницијативи пред Уставен суд за преиспитување на уставноста на многу закони и...
Македонија

СЈО со чекор кој никој не го очекуваше – еве што ќе се случи со белиот дворец на ВМРО ДПМНЕ

CENTAR MKD
Специјалното јавно обвинителство се откажало од барањето за замрзнување на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Минатата недела со поднесок до Врховниот суд, СЈО го повлекло барањето за...