Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Премиерот Заев се сретна со новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски – еве за што…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево во Владата се сретна со Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ. -Средбата се реализираше низ конструктивен дијалог, иако за некои од темите се…

УХМР објави прогноза: Еве какво ќе биде времето до крајот на годинава

И утре ќе се задржи стабилно и релативно топло со појава на магла по одделни котлини. Во четврток под влијание на влажен бран времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на високите планини од снег. Врнежите ќе започнат во…

Премиерот Зоран Заев отвори можност – Наскоро нови предвремени парламентарни избори?

На прашањето како планира да се справи со ситуацијата, по изборот на јавен обвинител што „покажа дека Владата има танко и нестабилно мнозинство во парламентот“, премиерот Зоран Заев денеска во Прилеп изјави дека тоа е добро за демократијата…

Тажна вест од затворот Идризово – почина едно лице

На 26.12.2017 година околу 02,00 часот било пријавено дека Д. Б. (39) од Битола додека бил во својата ќелија во Казнено поправната установа “Идризово“, му се слошило и со возило на итна медицинска помош бил пренесен во Клиничкиот центар…

Крвав инцидент во Скопје – ранет е 17 годишник

На 25.12.2017 година околу 14,30 часот било пријавено дека во Скопје на ул.“Цветан Димов“, во близина на паркот во населбата Чаир, во автобус бр.57, дошло до нарушување на јавниот ред и мир на горниот спрат од автобусот помеѓу две групи на…

Страшна сообраќајка на булевар Србија – има повредени

На 26.12.2017 година во 00,38 часот во Скопје на бул.„Србија“ патничко моторно возило „Мерцедес“ со скопски регистерски таблици управувано од С.М. (30) од Скопје, изгубило контрола и удрило во бандeра и билборд, по што С.М. со возило на…

На повеќе патни правци намалена видливост поради појава на магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На повисоките и осојничави места се бележат наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Намалена видливост поради појава на магла од 100 –…

ДОМ: Законот за урбано зеленило го помина првото читање

„Со оглед на загаденоста на воздухот во земјава, Законот за урбано зеленило треба да се донесе што поскоро, за да можат локалните власти да почнат да го применуваат. Екологијата беше главна тема на последните локални избори, а граѓаните…

ВМРО-ДПМНЕ: Судот ги одложува рочиштата на Заев, а експресно работи против луѓе од…

Десетици учесници во настаните од 27 април, уметници и пратеници неосновано се ставени во притвор, додека премиерот е целосно недопирлив за правосудните органи, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Притисокот не запира кај органите за прогон и…

Иванов денеска ќе им се обрати на пратениците

Претседателот Ѓорге Иванов денеска (26 декември) напладне ќе има свое обраќање пред пратениците во Собранието. Датумот и времето Иванов ги побарал од претседателот на Собранието, Талат Џафери. „Во согласност со член 85, став 1 од Уставот…

Синоптичарите излегоа со детална прогноза – многу пресврти со времето до нова година

Најстудено утрово во Битола, каде што беше измерена температура од минус шест. Минус пет во Скопје Петровец и Берово, Демир Капија, Тетово, Куманово и Струмица со минус четири, Скопје Зајчев Рид и Гевгелија со минус три, Претор, Крива…

Следува пресврт со времето – УХМР најавува, подгответе се изнанедување пред Нова…

До среда ќе се задржи стабилно, суво и релативно топло време за овој период од годината. Наутро ќе има услови за појава на магла по одделни котлини, а преку денот ќе има мала до умерена облачност. Под влијание на влажен бран в четврток…

Амди Бајрам со потег кој никој не го очекуваше

Лидерот на Сојуз на Роми, пратеникот Амди Бајрам гласаше заедно со актуелното мнозинство, и направи потег кој никој не го очекуваше. Имено Бајрам, инаку некогашен коалиционен партнер на ВМРО ДПМНЕ и Никола Груевски гласаше За изборот на…

Позната сендвичара продавала штетни сендвичи

Сопственик на позната сендвичара во Делчево ќе одговара кривично бидејќи пуштил во промет прозиводи кои се штетни по здравјето. „Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против Т.Г.(38) од село…

До среда стабилно и топло, а еве какво ќе биде времето потоа

До среда ќе се задржи стабилно, суво и релативно топло за овој период од годината. Наутро ќе има услови за појава на магла по одделни котлини, а преку денот ќе има мала до умерена облачност. Под влијание на влажен бран во четврток ќе…

Синоптичарите најавуваат промени – еве од кога

До среда ќе се задржи стабилно, суво и релативно топло за овој период од годината. Наутро ќе има услови за појава на магла по одделни котлини, а преку денот ќе има мала до умерена облачност. Под влијание на влажен бран во четврток ќе…

Понеделник е неработен ден за сите граѓани

Понеделник е неработен ден за сите граѓани Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците, 1 јануари 2018 година (понеделник), Нова година е неработен ден за сите граѓани на Македонија.…

(Видео) Скијачи со часови биле заглавени стотици метри над земја поради дефект на жичница…

Околу 150 скијачи поради дефект на жичница на француските Алпи во текот на вчерашниот ден останаа да висат стотици метри над земјата, заглавени во кабините. https://www.youtube.com/watch?v=4pjR7BC6-Ok На работниците во спасувачките…

Кривична пријава против гостиварец за серија кражби

СВР Охрид поднесе кривична пријава против гостиварецот Џ.И. (23) од село Врапчишта за сторени шест кривични дела „тешка кражба“. Џ.И. делата ги сторил во периодот од 29.11. до 04.12.2017 година во Охрид откако претходно побегнал од…

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не се појави на изборот за нов јавен обвинител

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се појавија ниту на денешната седница на која народните избраници гласаат за изборот на новиот јавен обвинител Љубомир Јовески. ВМРО-ДПМНЕ не најави дека денсска ќе ја бојкотира работата на седницата. Но, од…