Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Култура » Page 34

Category : Култура

Култура

Изложба на уметникот Андреј Миневски „Секвенци од создавање“ во Прилеп

CENTAR MKD
Во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 15 декември, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Секвенци од создавање“ од Андреј Миневски. Андреј...
Култура

Објавен конкурс за избор на роман на годината на Фондацијата „Славко Јаневски“

CENTAR MKD
Фондацијата за унапредување и промоција на културата „Славко Јаневски“ распиша конкурс за доделување на наградата „Роман на годината за 2017 година“. Фондацијата „Славко Јаневски“ доделува...
Култура

Во „Кино Култура“ проекција на документарци посветени на човековите права

root_u0sbii7v
Во „Кино Култура“ утре ќе бидат прикажани два од трите филма кои оваа година го чинат репертоарот на фестивалот што ги слави човековите права, Movies...
Култура

„Македокс“: Уште една проекција на „Човекот-делфин“

root_u0sbii7v
Поради големиот интерес на публиката за документарниот филм „Човекот-делфин“, но и како желба на подмладокот на „МакеДокс“ по средбата со познатиот актер Жан Марк-Бар, фестивалот...
Култура

Промоција на книга од Боро Мокров по повод 100 години од раѓањето

root_u0sbii7v
Издавачката куќа „Антолог“ ја најавува промоцијата на книгата „Ораторската вештина низ историјата“ од првиот новинар во Република Македонија, Боро Мокров. Промоцијата ќе се одржи на...