Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Жените нема да бидат економски еднакви со мажите уште 200 години

Според годинешниот извештај на Светскиот економски форум, жените и мажите ќе имаат еднакви плати и можности за напредување на работното место дури за 200 години. Во извештајот се наведува дека јазот на економски можности – плати, учество…

Шји Џјинпинг: Кина од сиромаштија до втора светска сила за 40 години

Кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, вети дека неговата земја ќе ја продолжи политиката на отвореност кон светот, додека ја фалеше економската политика, која ја претвори Кина од една од најсиромашните земји во светот во втора најголема…

„Фајненшнл тајмс“ го прогласи Џорџ Сорос за личност на годината

Британскиот весник „Фајненшнл тајмс“го прогласи милијардерот Џорџ Сорос за личност на 2018 година. Весникот бира личност на годината врз основа на нејзините достигнувања. „Во случајот на Сорос одлуката е донесена врз основа на вредностите…

Владејачката СДСМ “згрми” со нова одлична мерка за граѓаните: Дојде крајот на…

,,Ги намалуваме нотарските и извршителските трошоци за граѓаните.На предлог на Владата на Република Македонија предводено од СДСМ усвоени се измените на Законот за нотаријат и на Законот за извршување.Обезбедивме значително финансиско…

Тевдовски за Буџетот 2019: Дефицитот намален, а платите растат

„Повисоки стапки на економски раст, подобар животен стандард на населението, владеење на правото, повисоко ниво на социјална правда и зачленување во ЕУ и НАТО“. Ова го истакна министерот за финансии, Драган Тевдовски како клучни цели и…

(Видео) Рокот за доделување под закуп земјоделско земјиште до 3 хектари е до 11 јануари

https://www.youtube.com/watch?v=W-M6FPvt7gU За три недели завршува јавниот повик за доставување на понуди за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари. Најдоцна до 11 јануари следната година, сите…

Два града од регионот на листата на светски градови кои мора да ги посетите

Нови Сад во Србија и Задар во Хрватска се најдоа на листата на светски градови кои мора да ги посетите во 2019 година, според веб-страницата за туризам „Лонли планет“. На прво место на листата е Копенхаген, Данска, додека на второ…

Работниот ден би бил поефикасен доколку трае само 4 часа

Клуч на големиот успех е напорна работа во краток временски период, а потоа краток одмор пред останатиот дел од работата со сериозна концентрација на активностите и обврските. Ова е резимето на една студијата објавена во “Psychological…

Важна вест од УЈП: Не заборавајте да го испочитувате новиот закон, останаа уште само 12…

Наближува крајниот рок за регистрација на системот е-Персонален данок (31 Декември). Граѓаните кои досега не ја исполниле својата обврска и не се регистрирале на е-пдд системот, Управата за јавни приходи потсетува дека покрај шалтерите…

ЕУ згрме: Косово итно да ги укине таксите за производите од Србија и Босна и Херцеговина

Европската Унија длабоко жали за одлуката на косовската влада за зголемување на царините од сто проценти за увоз на производи од Србија и Босна и Херцеговина, како и наметнувањето на нецаринските препреки. ЕУ бара итно повлекување на…

„Нестле“ укинува 380 работни места во Германија

Швајцарскиот гигант за производствo на храна „Нестле“ објави денеска дека ќе укине околу 380 работни места во Германија поради падот на побарувачката и преместувањето на производството. „Нестле“ вработува повеќе од 330 000 луѓе ширум…

Објавен оглас за закуп на државно земјоделско земјиште

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска објави јавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари. Се работи за оглас чијашто намена освен за подигање насади,…

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, изјави дека ќе зборува на седницата на Советот за…

Потребен партнерски однос со сите релевантни институции во насока на унапредување на сметководствената дејност, порача претседавачот на Собранието на Институтот за сметководители и овластени сметководители на Македонија (ИСОС), Маја…

ММФ: Секој жител во светот должи по 86 000 долари

САД, Кина и Јапонија се трите водечки земји кои позајмуваат пари и го акумулираат повеќе од половина од глобалниот долг, покажуваат најновите пресметки на Меѓународниот монетарен фонд, објави „Раша тудеј“. Според пресметките, секој жител…

Штрајк на вработените во „Амазон“ во Германија

Вработените во два дистрибутивни центри на „Амазон“ во Германија почнаа штрајк бидејќи велат дека се незадоволни од работните услови, и тоа седум дена пред католичкиот Божиќ. Синдикатот на работниците соопшти дека вработението во…

Лицата постари од 40 години да работат само три дена неделно

Лицата кои се постари од 40 години се најпродуктивни кога работат само три дена во неделата. Ова го покажала најновата студија што ја објавил Универзитетот во Мелбурн. Истражувањето во кое со помош на низа когнитивни тестови се…

Одлични вести од УЈП – Директорката на Управата за Јавни Приходи ги соопшти мерките…

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, денеска на покана на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, одржа средба со бизнис заедницата од овoј град на која присуствуваше и директорот на Државниот пазарен…

Усвоен буџетот за 2019 – повеќе пари за животна средина, за регионален развој, за…

Повеќе пари за животна средина, почист воздух, регионален развој и инфраструктура ќе бидат издвоени од буџетот за 2019 година, кој Владата го усвои на денешната 109. седница. „Во предлог-буџетот за 2019 година се направени дополнувања на…

Во Словенија 700 евра минимална плата до 2020 година

Словенечкиот парламент ги усвои амандманите за измена на Законот за минимална заработувачка, што ќе доведе до постепено зголемување на минималната плата на нето 700 евра во 2020 година. За измените на законот гласаа 56 пратеници, а никој…

Тројно зголемен бројот на британски компании заинтересирани за влез во Германија

Бројот на британски компании што ја истражувале можноста да основаат свои подружници во Германија годинава се зголемил за трипати поради загриженоста дека брегзит ќе ги загрози снабдувачките канали и пристапот до пазарот на ЕУ, објави…
error: Соддржината е заштитена.