Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Бизнис » Page 288

Category : Бизнис

Бизнис

Чувајте фискални државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство

CENTAR MKD
Луѓето имаат потреба од поголеми приходи и помали давачки, наспроти 10-годишното осиромашување. Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање...
Бизнис

Поради ова добивате големи сметки за струја: Само исклучете го овој уред и проверете ги сметките

CENTAR MKD
Освен што ќе ви заштеди пари, исклучувањето на уредите од струја е побезбедно во случај на невреме, кога сите вклучени уреди се под ризик од...
Бизнис

„Фиат“ ќе потроши милијарда долари за да го пресели производството од Мексико во Мичиген

CENTAR MKD
Италијанско-американскиот производител на автомобили „Фиат-Крајслер“ (ФЦА) ќе потроши милијарда американски долари за да го префрли производството на теренски возила од Мексико во Мичиген. Со ова...
Бизнис

Државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство – еве што треба да направите

CENTAR MKD
Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ...
Бизнис

„Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Хрватска

CENTAR MKD
Меѓународната рејтинг агенција „Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Хрватска, првпат од 2004 година. Како што објави хрватската агенција Хина, рејтингот на земјата се зголемува...
Бизнис

Една држава ги осакати виртуелните валути: Никој не се надеваше на ова, загуба од 100 милијарди долари

CENTAR MKD
Водечките светски криптовалути, меѓу кои биткоин, рипл и етериум, претрпеле остар удар, после веста дека Јужна Кореја е спремна за забрана на дигиталните валути. Вредноста...
Бизнис

„Виз ер“ лани превезе 1,2 милиони патници во Македонија

CENTAR MKD
Во 2017 година „Виз ер“, водечкиот авиопревозник во Македонија, превезе 1,2 милиони патници на нискобуџетните македонски авиолинии, што претставува пораст од 20 проценти на годишно...
Бизнис

„Луфтханза“ повторно е најголем авиопревозник во Европа

CENTAR MKD
Германската групација „Луфтханза“ повторно ја презеде титулата најголем авиопревозник во Европа по бројот на превезени патници минатата година. Компанијата го симна од престолот „Рајанер“, кој...
БизнисТОП ВЕСТИ

„Алкалоид“ пушти во употреба нови производни капацитети, инвестиција вредна над 2,5 милиони евра

CENTAR MKD
Следењето на светските трендови во фармацијата и производство на ценовно достапни,  квалитетни, ефикасни и безбедни  лекови кај кои заштитниот знак на „Алкалоид АД“ е синомим...
Бизнис

Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,2 проценти

CENTAR MKD
Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,2 проценти Светска банка предвидува пораст на економијата во Македонија од 3,2 проценти, во најновиот извештај Глобални економски...