Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Бизнис » Page 178

Category : Бизнис

Бизнис

За утре се најавува информација која ќе одекне како “Бомба” – Еве што ќе објави новата Влада!

CENTAR MKD
Бројката на административци ќе биде објавена утре. Пребројувањето и анализата на состојбите во администрацијата е завршена и в петок ќе бидат презентирани бројките и состојбата,...
Бизнис

Нови книжни пари од 10 и 50 денари ќе се пуштат во употреба – еве како ќе изгледаат

CENTAR MKD
Народна банка ќе пушти во оптек книжни пари изработени од полимер (пластифицирани), во апоени од 10 и 50 денари, информираат од таму. „Истовремено беше донесена...
Бизнис

Државна помош за германски инвеститор во охридско „ЕМО“

CENTAR MKD
Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за предлог договорот за доделување на државна помош за инвестицијата на германската компанија Leopold Kostal GmbH & Co....
Бизнис ТОП ВЕСТИ

ЕЛЕМ објави тендер за купување помошна механизација за РЕК Битола

CENTAR MKD
АД ,,Електрани на Македонија” денеска објави тендер за купување помошна механизација за РЕК Битола. Ангажирањето надворешна помошна механизација при ископот е еден од главните трошоци...
Бизнис

СДСМ со уште една одлична супер вест која ги израдува граѓаните: Силен раст на просечната плата

CENTAR MKD
Просечната нето плата за првпат во историјата изнесува повеќе од 24.000 денари, информираат од СДСМ. Според официјалните податоци објавени од Државниот завод за статистика, просечната...
Бизнис

Светските берзи стравуваат од можна трговска војна меѓу САД и Кина

CENTAR MKD
Берзите стравуват дека планот на американскиот претседател, Доналд Трамп, за воведување тарифи од 60 милијарди долари на кинески производи би можел да предизвика трговска војна,...
Бизнис

Германија ја поздрави одлуката на САД да не ги зголемуваат увозните давачки

CENTAR MKD
Германскиот министер за економија, Петер Алтмајер, ја поздрави одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп привремено да ги исклучи земјите членки на ЕУ од зголемените...
Бизнис

Важна вест за граѓаните: УЈП воведува нови правила, ова мора да го направите од 1 мај

CENTAR MKD
Услугата „Закажи средба” од 1 мај 2018 година ќе биде задолжителна за сите даночни обврзници кои ќе ги користат даночните услуги во Регионалната дирекција Скопје....
Бизнис

Анѓушев: 40 милиони евра за отпадни води и регионален пристап за депониите

CENTAR MKD
Денеска на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје, во организација на Балканската асоцијација за животна средина БЕНА, започна конференцијата ГРЕДИТ 2018: „Загаденоста на воздухот и нерегулирани депонии“,...
Бизнис

Рудникот САСА започна проект за пошумување на јаловиштето и локалните ерозивни подрачја

CENTAR MKD
Македонска Каменица, 21.03.2018 – На Меѓународниот ден на шумите – 21. Март, рудникот САСА потпиша меморандум со Шумарскиот факутет од Скопје за долгорчна соработка во...
Бизнис

Вработете се во Влада: Плата 50.000 денари, работа од понеделник до петок – еве како да се пријавите

CENTAR MKD
Владата на Република Македонија објавува јавен оглас за вработување на (6) извршители посебни советници во Канцеларијата на Претседателот на Владата на Република Македонија. Канцеларијата на...
Бизнис

Фејсбук изгуби околу 37 милијарди долари, Закерберг четири – еве и зошто

CENTAR MKD
Компанијата Фејсбук изгубила околу 37 милијарди долари по скандалот со протекување лични податоци на повеќе од 50 милиони корисници. Тоа ги исплашило инвеститорите, па вредноста...
Бизнис

Поевтинуваат горивата: Ова се новите цени

CENTAR MKD
Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува непроменета. Регулаторната комисија за енергетика ги објави цените на нафтените деривати во  малопродажба. Од полноќ, цените...
Бизнис

Нови цени на горивата – колку ќе поскапи дизелот овој пат?

CENTAR MKD
Денеска напладне Регулаторната комисија за енергетика треба да ги соопшти новите утврдени цени на горивата. Ваквата практика се применува секоја втора недела. Според последните цени...