Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

За неколку дена секој вработен во Македонија ќе добие по 9.000 денари

Македонските компании се обврзани да исплатата право на регрес кое е познато како К-15 до крајот на оваа година, односно 31-ви декември. Првичните пресметки говорат дека сите вработени во приватниот сектор ќе добијат меѓу 9.000 и 13.500…

Собранието со 62 гласа „за“ го изгласа државниот буџет за 2018 година

Собранието, со 62 гласа, без гласови против и без воздржани, вечерва го изгласа Буџетот на Република Македонија за 2018 година. Буџетот за 2018 година ја отсликува економската и социјалната политика на Владата, чија цел е стабилен…

В година исклучените домаќинства од парно нема да плаќаат паушал, објави Владата

Владата денеска информира дека домаќинствата што се исклучени од централното греење во Скопје во 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот што во моментот го плаќаат. Од Владата наведуваат дека овој проблем е предвидено да…

Сугарески в година очекува целосно функционален автопат на Коридорот 10x

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска во Битола се обрати на форумот „Важност на Пан-европскиот коридор 10 Д за Република Македонија, Балканскиот Полуостров и Европската Унија“. „Република Македонија со својата…

Претприемачите добија решенија за субвенции преку кои ќе го унапредуваат своето работење

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска врачи решенија и договори за субвенции по мерките од програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2017 година, со кои беа поддржани над 150 претприемачи. „Преку програмата…

Супер изненадување од Vip во 2018 за своите корисници – ова се новитетите со кои ќе…

Следејќи ја својата посветеност за комплетен фокус кон своите корисници и нудејќи поволности во Комбо пакетите за конвергентни услуги со кои корисниците добиваат уште еден начин да ја збогатат ТВ содржината во нивниот дом истовремено…

Се укинува еден од најголемите “арачи”: Владата предмалку соопшти мерка која…

Владата на Република Македонија ја информира јавноста дека домаќинствата кои се исклучени од централното греење во град Скопје, во наредната 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го исплаќаат. Проблемот…

Вицепремиерот Анѓушев ги покани шведските компании да инвестираат во Македонија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Македонија, Н.Е. Матс Арне Стафансон, на која ги презентираше мерките од Планот за економски раст и…

Со промена на законите до целосно искористување на туристичките потенцијали

Измените на законите за туристичка и угостителска дејност ќе ги дефинира работна група составена од претставници на Министерството за економија, локалната самоуправа, планските региони, факултетите за туризам и угостителство, Државниот…

НБРМ: Вкупните активности на банкарскиот систем со раст од 0,2 проценти во третото…

Во третиот квартал од оваа година, во услови на постепено стабилизирање на очекувањата на домашните економски субјекти, вкупните активности на македонскиот банкарски систем продолжија да растат, односно бележат квартален раст од 0,2…

Свечено доделување на наградите од зимското финално коло од јубилејната наградна игра „70…

По повод 70 годишнината на Макпетрол АД и прославувањето на 70 години соработка со потрошувачите, компанијата креираше голема наградна игра која започна на 1 март, а заврши на 15 декември. Денеска во продажно-сервисниот салон на Хонда…

Награда за претприемач на годината

На традиционалната манифестација „Претприемач на годината“ денеска во Скопје ќе бидат доделени наградите за најуспешните претприемачи од микро и мали претпријатија за 2017 година. На манифестацијата ќе се обрати и министерот за економија,…

Нема промени во оданочувањето на дознаките со измените во Законот за брз трансфер на…

Со предложените измени на Законот за вршењето услуги брз трансфер на парите се прави понатамошно усогласување со европското законодавство во делот на даночната евиденција, велат од Министерството за финансии. Поточно, појаснува МФ, со…

Неповратна финансиска помош од Кина од 2,5 милиона евра

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и амбасадорот на Народна Република Кина, Јин Ликсијан, потпишаа договор за економска и техничка соработка за обезбедување грант-помош со кој се обезбедуваат…

ССК: 10 домашните инвеститори со македонски квалитет до глобален успех

На свечена промоција во присуство на многубројни гости, традиционално и годинава, беа доделени десетте признанија за македонски квалитет за 2017 година на националните економските амбасадори. Признанијата ги доделија претседателот Ѓорге…

Кој вложил 100 евра во Биткоин, денес може да купи вила на Водно

Продолжува незапирливиот раст на биткоинот. Највредната криптовалута од ден во ден ги надминува сопствените рекорди во вредност, а вчера 1 биткоин вредеше неверојатни 20.000 долари. Новиот раст се случува и покрај падовите кои ги имаше…

Еве зошто добивате големи сметки за струја: Овие пет уреди трошат и додека се исклучени

Освен што ќе ви заштеди пари, исклучувањето на уредите од струја е побезбедно во случај на невреме, кога сите вклучени уреди се под ризик од удар на гром. Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата…

„Фич“ и „Стандард Пурс“ го зголемија кредитниот рејтинг на Србија

Агенциите за оцена на кредитниот рејтинг „Fitch Ratings“ и „Standard and Poor’s“ го зголемија кредитниот рејтинг на Србија од „ББ минус“ на ниво „ББ“, со стабилни изгледи за унапредување, соопшти Министерството за финасии на Србија. Во…

Министерството за економија излезе со соопштение – еве што ќе се случува со евтината…

Во врска со информациите дека со предлог законот за енергетика евтината тарифа за граѓаните ќе биде укината, Министерството за економија како предлагач на законот ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине…

Убава вест за земјоделците – еве што обелодени министерот Николовски

Земјоделците на кои земјоделството им е основна дејност, и ќе имаат приход до еден милион денари, персоналниот данок кој во текот на годината ќе им се задржи, ќе им биде вратен во целост на крајот на годината, информираше денеска министерот…