Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Македонија се задолжи со нова еврообврзница од половина милијарда евра

Република Македонија на меѓународниот пазар на капитал денеска издаде еврообврзница на износ од 500 милиони евра со рок на достасување од 7 години и со каматна стапка од 2,75 проценти, соопшти Министерството за финансии. Од…

Објавена нова листа на должници – еве кој не платил данок

Објавена нова листа на должници - еве кој не платил данок Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави првата листа на должници за оваа година на која се најдоа вкупно 3.964 физички и правни лица. Нивните долгови се доспеани до 30…

„Виз ер“ лани превезе 1,2 милиони патници во Македонија

Во 2017 година „Виз ер“, водечкиот авиопревозник во Македонија, превезе 1,2 милиони патници на нискобуџетните македонски авиолинии, што претставува пораст од 20 проценти на годишно ниво и поддржува 900 локални работни места во придружните…

„Луфтханза“ повторно е најголем авиопревозник во Европа

Германската групација „Луфтханза“ повторно ја презеде титулата најголем авиопревозник во Европа по бројот на превезени патници минатата година. Компанијата го симна од престолот „Рајанер“, кој поради проблеми со распоредите на пилотите…

„Алкалоид“ пушти во употреба нови производни капацитети, инвестиција вредна над 2,5…

Следењето на светските трендови во фармацијата и производство на ценовно достапни,  квалитетни, ефикасни и безбедни  лекови кај кои заштитниот знак на „Алкалоид АД“ е синомим за високото ниво на квалитет и сигурност, се принципите кои се…

Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,2 проценти

Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,2 проценти Светска банка предвидува пораст на економијата во Македонија од 3,2 проценти, во најновиот извештај Глобални економски перспективи за земјите од Европа и Централна Азија.…

Во Хрватска има 13.915 слободни работни места

На крајот на декември минатата година во Хрватска се регистрирани 187.363 невработени, што е 0,4 отсто или 693 лица помалку во однос на претходниот месец и 20,8 отсто или 49.254 лица помалку во однос на декември 2016 година. Податоците…

ТАВ и „Виз ер“ најавија нова нискотарифна авиолинија од Охрид до Виена

ТАВ Македонија и „Виз ер“ најавија нова нискотарифна авиолинија од Охрид до популарната туристичка дестинација во Европа, Виена. Авиолинијата ќе почне да сообраќа на 15 ноември годинава, трипати неделно, односно секој вторник, четврток и…

Зголемени продажните цени на индустриските производи

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2017 продажните цени на производителите на индустриски производи вкупно се повисоки за 0,4 проценти на месечно ниво, а за 3,8 проценти на годишно ниво. Во ноември 2017, во…

Народна банка: Пораст на активноста во индустријата и во трговијата, градежната активност…

На 9 јануари 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во домашната економија, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и показателите за…

Биткоинот продолжува да паѓа четири дена по ред

Највредната криптовалута – биткоин, паѓа веќе четврти ден по ред, објави „Раша тудеј“. Исто така е 30 отсто пониско од рекордните 20.000 долари следени на 17 декември. Биткоин денеска тргуваше со 14.400 долари, што е намалување за повеќе…

Преку македонските аеродроми патувале 2 милиона патници во 2017

Два милиона патници патувале преку скопскиот и охридскиот аеродром во 2017 година, што претставува пораст од 13% споредено со 2016 година, соопштуваат од ТАВ Македонија, сумирајќи ги податоците за авиосообраќајот за изминатата година.…

Одлична понуда од Vip

Во периодот на празници, зимскиот училиштен распуст и зимските одмори, Вип ги потсетува корисниците кои патуваат во странство за роаминг пакетите со кои можат да сурфаат опуштено и притоа да имаат целосна контрола над трошоците.…

ДЗС: Поскапеле комуникациите, алкохолот и цигарите

Трошоците на живот во 2017 година пораснале 1,4 отсто, а цените на мало 3,2 отсто во споредба со 2016 година, покажаа Индексот на трошоците за живот на Државниот завод за статистика. Трошоците за живот лани во декември се зголемиле 0,1…

Договорите за јавни набавки отсега ќе бидат јавно достапни

Со цел зголемување на транспарентноста и отчетноста во јавните набавки, на Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) отсега ќе се објавуваат и доделените договори, при што целокупната јавност ќе има увид во нив, соопшти Министерството за…

Основачот на „Амазон“ стана најбогат човек на светот

Основачот на интернет-страницата „Амазон“, Џеф Безос, стана најбогатиот човек на светот кога неговата состојба беше пресметана на 105,1 милијарди долари, според листата што ја објави „Блумберг“. Зголемувањето на акциите на најголемата…

Значителен раст на цената на горивата – ова се новите цени

Нафтата стигна 59.50 денари за литар по последното поскапување. Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поскапе еден денар, додека бензинот Еуросупер БС-98 половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на…

Нова цена на горивата

Утре регултаротната комисија вообичаено секоја втора  недела во месецот носи одлука околу статусот на цените на горивата во Македонија. Според последната одлука горивата поскапеа за половина денар по литар, па така малопродажната цена на…

Поради овој уред имате висока сметка: Само исклучете го и ќе ја видите вистинската…

Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата на уреди кои трошат енергија и додека се во состојба на мирување: Полнач за мобиелн телефон Многумина го оставаат полначот во штекер и откако ќе завршат…

Големо изненадување од Vip за своите корисници – еве за што се работи

Телекомуникациската компанија „Вип“ ја започнува новата година со подароци и изненадувања за сите свои корисници на мобилната телефонија. Сите припејд и постпејд-мобилни корисници во првиот месец од годината добиваат подарок дополнителен…