24.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СПОРТ

Црна Гора се огласи по смртта на голманот Шаркиќ (26): Прераната смрт предизвика голема болка

Голманот на репрезентацијата на Црна Гора, Матија Шаркиќ, ненадејно почина рано утринава на 27-годишна возраст.

Омилениот член на „храбрите соколи“ и вечно насмеан дечко, за А селекцијата настапи во девет натпревари, на кои покажа колку му значи на тимот. Заедно со неговиот брат близнак Оливер ги помина сите јуниорски категории на црногорската репрезентација.

Роден е на 23 јули 1997 година. на англиски Гримсби. Првите фудбалски чекори ги направи во младинската школа на белгиски Андерлехт, по што се пресели во Астон Вила, каде што започна неговата кариера на Островот.

Беше член на Виган, Стратфорд, Ливингстон, за да влезе на големата сцена со доаѓањето во Вулверхемптон. Тој беше одличен како позајмен играч во Шрусбери, Бирмингем и Стоук пред да потпише за Милвол.

И во дресот на тој иконски лондонски клуб остави свој белег, кој допрва требаше да стане дел од поголема и поубава приказна. Прераната смрт го прекина тоа и му нанесе голема болка на семејството Шаркиќ.

Датумот и времето на погребот на Матија Шаркиќ, како и комеморацијата ќе бидат објавени подоцна.

Фудбалскиот сојуз на Црна Гора изразува искрено сочувство до семејството Шаркиќ.