18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

„Бредли“ уништи две руски оклопни возила, војниците ползеа низ полето

Американско оклопно возило „Бредли“ уништи два руски оклопни транспортери во источна Украина, соопшти украинското Министерство за одбрана, споделувајќи снимка на која се гледаат нападнати два руски оклопни транспортери додека се движеле низ отворен терен.

Неколку руски војници скокаат од возилата по најмалку една експлозија, паѓајќи на земја додека Украинците продолжуваат да пукаат во нив. Подоцнежната снимка, која се чини дека е снимена со дрон, покажува еден транспортер во пламен.

Од украинската 47 механизирана бригада истакнаа дека нивните извидници откриле руски војници и чекале да излезат на отворено пред да го започнат нападот. Командантот на 47-та механизирана бригада изјави за „Њузвик“ уште во јануари дека руските сили „се плашат“ да започнат операции „кога знаат дека ќе мора да се соочат со Бредли“./Извор:Makfax