34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Финска министерка: Украина треба да ја таргетира руската територија со западно оружје

Западните земји не треба да ја блокираат Украина да користи донирано оружје за напад на руска територија, изјави финската министерка за надворешни работи Елина Валтонен за Политико.

„Украина има право да напаѓа цели на страната на агресорот, доколку тие се воени цели“, рече Валтонен, говорејќи пред состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во чешкиот главен град.

Таа додаде дека ќе го изнесе ова за време на неформалните разговори во Прага, притоа врши притисок врз сојузниците во НАТО да создадат попредвидлив тек на финансирање за Украина. Воената помош беше узурпирана од политичките судири, а Украина беше принудена да чека со месеци за американскиот Конгрес да одобри пакет помош од 61 милијарда долари, што предизвика недостиг на муниција за да и дозволи на Русија да нападне.

Валтонен рече дека Москва исто така ги користи ограничувањата наметнати од сојузниците за способноста на Украина да користи ракети и артилерија со долг дострел.

„Мислам дека е валиден аргумент дека Русија сега намерно става оружје преку границата за можеби да спречи контранапад, па мораме да го земеме тоа предвид“, рече таа./Извор:Makfax