25.8 C
Скопје
23. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Повеќе од 20 луѓе на летот со турбуленции добиле повреди на ‘рбетот, мозокот и черепот

Повеќе од 20 луѓе на летот на Сингапур Ерлајнс, кој во вторникот беше погоден од силни турбуленции, сè уште се на интензивна нега со повреди на ‘рбетот, мозокот и черепот, според болницата во Бангкок која лекувала некои од патниците, според Си-Ен-Ен.

Болницата во главниот град на Тајланд лекува 22 пациенти со проблеми со ‘рбетот и’ рбетниот мозок, шест со повреди на черепот и мозокот и уште 13 со проблеми со коските, мускулите или меките ткива, изјави нејзиниот директор.

Докторот додаде дека 17 пациенти биле оперирани, вклучително и операции на ‘рбетниот столб. Во инцидентот загина едно лице.

Патниците кои разговараа за медиумите откако авионот принудно слета во Бангкок опишаа дека некои патници и членови на екипажот биле фрлени околу кабината, удирајќи со главите во багажниот простор и виделе шокирани луѓе со крвави рани на нивните лица.

Џош Силверстон, еден од патниците на летот на Сингапур Ерлајнс, се опиша себеси како „среќен што е жив“ додека ја напушти болницата во средата вечерта.

Во разговор со новинарите, 24-годишниот британски државјанин рече дека во турбуленциите добил расекотина на окото и скршен заб, но дека неколку патници биле во многу полоша физичка состојба од него.

Силверстон ги опиша другите ефекти од итно слетување во Бангкок, велејќи дека почнал да повраќа, што го поттикнало да побара лекарска помош.

Многу патници појадувале во моментот на инцидентот. Видеото и сликите од внатрешноста на авионот по вонредното слетување во Бангкок го покажаа степенот на штетата, со скршени надземни прегради и воздушни маски за итни случаи кои висат над седиштата.

Еден патник загина, а повеќе од 30 се повредени на летот на „Сингапур ерлајнс“ од Лондон до Сингапур кој го погодија силни турбуленции./Извор:Makfax