18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
.МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: СДСМ ќе биде силна партија во собранието, бедем којшто ќе ги брани слободата, демократијата и социјалната правда

„СДСМ ќе биде силна партија во собранието, а кој е власт кој е опозиција одлучуваат граѓаните. Јас сум сигурен дека СДСМ ќе има подобар резултат од првиот круг и дека СДСМ како партија ќе биде бедем којшто ќе ги брани слободата и демократијата, социјалната правда, поголемите плати и пензии и патот на европските интеграции,“ изјави секретатот за меѓународна соработка на СДСМ и кандидат за пратеник во ИЕ 1, Бојан Маричиќ во изјава за медиумите.
Тој посочи дека сето тоа е она што ВМРО – ДПМНЕ и ЗНАМ планираат да го загрозат.
„Така што, ние сме автентична политичка партија, не сме дериват од ниту една друга политичка партија ниту сме составени да помогнеме на ВМРО – ДПМНЕ да дојде на власт, како што е тоа случајот со ЗНАМ и Максим,“ истакна Маричиќ.