10.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Јакимовски: Ќе продолжам да работам за општината и покрај опструкциите од ВМРО-ДПМНЕ

Зборувајќи ја работата во општина Карпош, градоначалникот на општината Стевчо Јакимовски во интервју за Слободен печат истакна дека граѓаните добро го познаваат, дека четири мандати ја предводи општината и дека без разлика на како што тој вели, нападите што тој ги има од ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да работи за општината.

„Кога ќе донесат поспособен од мене јас ќе се тргнам. Но не можам да им оставам простор на луѓе кои се неспособни, луѓе кои лажат и кои едвај чекаат да се докопаат до власт, не за да им помогнат на граѓаните, туку нив да им биде подобро“ вели Јакимовски.

Јакимовски кажа дека тој е единствениот градоначалник кој надлежностите за урбанизам во целост им ги има делегирано на општинските служби, додека за изградбата на висококатниците кај Воена Болница, вели дека целиот процес е согласно Централниот и Деталниот урбанистички план, а за оние кои протестирале смета дека биле доведени во заблуда од одредени политички партии.