16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Битола – Чекор поблиску до вас

Битола – Локација и Култура

Сместена недалеку од границата со Грција на југот на Македонија, Битола е вториот по големина град во државата. Тој е полн со прекрасни стари градби, прекрасни уметнички галерии и плејада на гостопримливи и пријателски кафулиња.

Градот Битола се наоѓа на прекрасна позиција опкужена со планински предели од едната страна и националниот парк Пелистер, а од друга страна плодна рамница која се протега се до Прилеп, така наречена Пелагонија.

Во градот, посетителите ќе најдат елегантни градски куќи во пастелни бои покрај прекрасните џамии и цркви, додека Старата чаршија која датира од отоманско време е прекрасно место за пиење кафе и ужување. Со жива културна сцена, тука се одржуваат многу фестивали во текот на годината. Меѓу музеите, особено вреди да се посети Музејот на Битола кој дава фасцинантен поглед на историјата и културата на градот.

Основана во 4 век п.н.е., Битола е едно од најдобрите места за посета во Македонија. Само надвор од градот се неверојатните археолошки урнатини на Хераклеа, кои не треба да се пропуштат. Хераклеа како локација е дом на некои прекрасни мозаици на подот и урнатините на римските бањи.

Сместување во Битола

Секако покрај убавите туристички дестинации во Битола од секоја сфера на добро поминато време и одмор на секој турист и патник потребно му е сместување , независно дали станува збор за приватно сместување т.е изнајмен стан или сосема нов стан кој секако ретко кој може да си го дозволи, но сепак е возможно и класничното сместување во хотел и услови според економската ситуација.

Во Битола најбарани локации за престој се во самиот центар каде што има голем избор на кафулиња, дом на култура, музеи и поучни работи за самата општина.

Без разлика каде, како и што би се одбрало за престојување во еден одмор потребен е мир, а тука може да се даде предлог за посетување на црквата која што се наоѓа во самиот центар, храм кој секого би го оставиле без зборови.

А ако во деновите поминати во Битола слушнете ,Кај Саато” е тогаш знаете каде може да се најде секој Битолчанец најчесто бидејќи уште од дамнешно време е останато како што кажуваат старите Битолчани: ,,Се чекаме кај Саато” тоа е таа позната саат кула која се наоѓа непосредно до плоштадот Магнолија.