19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

4 Македонски места кои вреди да ги посетите

4 Македонски места кои вреди да ги посетите

Скопје

Главниот град на Македонија е возбудливо и интересно место за посета, во голем дел поради неговата барокна архитектурна колекција која вклучува разни скулптури и споменици потоа прекрасни џамии од отоманската ера, огромни неокласични згради и огромна низа на светкави, модерни статуи.

Скопје е населен повеќе од шест илјади години и управуван од безброј империи и кралства, Скопје секако од целата таа историја има свој дел од историски знаменитости кои постојат и сега. Меѓу најпопуларните се импресивната тврдина Кале од 6 век и Камениот мост. Талкањето низ атмосферската Стара скопска чаршија ќе направи да се чувствувате како да сте во пазарите на стариот Истанбул.

Покрај своето богатство од ресторани, продавници, музеи и кафулиња, Скопје има и одличен ноќен живот да понуди, кој се врти околу главниот градски плоштад. Плоштадот е дом на Порта Македонија, огромната триумфална капија која има прекрасна историја. Прекрасни глетки и пејзажи се исто така достапни од врвот на планината Водно што се надвиснува над Скопје на неговиот југозапад; го краси високиот Милениумски крст, кој сега е популарна туристичка атракција.
Секако многу важен фактор е и сместувачкиот капацитет за туристите кои сакаат да преноќат и да го запознаат Скопје многу повеќе. Евтини хотели во Скопје е едно од главните пребарувања на туристите со цел да поминат поекономично но задоволително спрема својот буџет.

Охрид, Струга и Дојран

Возењето околу старите калдрмни улици е уживање, ќе поминете покрај прекрасна архитектура, а нејзините чудни мали ресторани и кафулиња прават совршена станица за да го гледате светот како минува. Меѓу нејзините најпопуларни атракции е волшебната Самуилова тврдина која гледа на градот и црквата Свети Климент и Пантелејмон – една од највпечатливите од бројните цркви во Охрид.

Она што навистина го издвојува Охрид е неговата прекрасна локација на брегот на Охридското Езеро. Градот е благословен со бројни погледи кои го одземаат здивот над тиркизните води. Посетителите не треба да ја пропуштат посетата на Свети Јован во црквата Канео за неверојатните панорами што ги има над езерото.

Но покрај Охрид тука е и преубавата Струга како што рекле уште старите ,,Како Струга – Нема друга” која изобилува со реката Црн Дрим и убавите цркви како Манастирот Богородица во с.Калишта.

За секој турист да може сето ова да го исполни потребно му е сместување во Струга, а може и сместување во Охрид па фино изнајмување на автомобил (Достапно на Пазар3) и прошетки по охридското крајбрежје.

Додека пак самите туристи имаат желба за помирна атмосфера, фамилијарно или се во поодминати години Дојран е идеална дестинација и многу поекономишна во однос на храна, смештај Дојран и други основни работи.

Се надеваме дека ви ги доловивме дел од убавините на нашата Македонија и во наредниот ваш слободен викенд, недела или патување дека ќе ги искористите нашите убави совети за добар и забавен, но и возбудлив одмор.