Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

ВМРО-ДПМНЕ сака да гради национално единство, а организира паралелна прослава на Свети Кирил и Методиј

Централната прослава за одбележувањето на денот на светите просветители Кирил и Методиј вчера се одржа во Охрид, а таму, иако поканети, не учествуваа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои го искористија и овој момент да создадат раздор во македонското општество организирајќи паралелна прослава во Битола.

На настанот во Охрид присуствуваа претставници од владиниот и државниот врв, од дипломатскиот кор, претставници од областа на политиката, образованието, науката, културата, како и од други општествени сфери. Централниот настан се одржа на Плаошник, каде што е основан и дејствувал првиот словенски универзитет, Охридската книжевна школа, чијшто основач е еден од учениците на Светите Браќа Кирил и Методиј, Свети Климент Охридски.

Сепак, ВМРО-ДПМНЕ дури и на овој ден не покажа чувство за државност и заедништво, па наместо тоа организираше своја партиска прослава. На овој начин Мицкоски и опозицијата покажаа дека нивните лични и партиски интереси се пред националните и државните.

Со ваквиот потег во вода паѓаат сите повици на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за единство, бидејќи очигледно партискиот рејтинг им е поважен од националното чествување на сесловенските просветители.

Оваа не е прво вакво однесување на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои во годините откако не се на власт ги избегнуваат сите државни прослави. Наместо на централните прослави за одбележување на Илинден, и организираат свои паралелни, партиски настани, каков што е примерот со Илинден, но и за чествувањето на најголемите македонски дејци како Гоце Делчев.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе