Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

На лидерската договорено дискусијата за една изборна единица да се води во Собрание

СДСМ дава поддршка за законските измени за една изборна единица, рече премиерот Димитар Ковачевски по денешната лидерска средба. За различните аспекти што ги имаат политичките партии за една изборна единица премиерот рече дека договориле да се дискутира во Собранието.

„Во однос на законските измени за една изборна единица се договоривме дека дискусијата треба да се води во рамки на Собранието и дека таму треба да бидат земени предвид сите аспекти на политичките партии, бидејќи знаете дека во рамки и на коалицијата и во рамки на опозицијата има различни мислења во однос на изборниот закон. СДСМ е партија која во својата програма има поддршка за една изборна единица, а во рамки на Собранието ќе се расправа за модалитетите во однос на тоа дали треба да има изборен праг или не, застапеност на етнички заедници, родова застапеност на изборните листи и така натаму и дискусијата ќе се води во Собранието како што беше договорено на лидерската средба“, рече премиерот Ковачевски.

ВМРО-ДПМНЕ како најголема опозициска партија отворено кажа дека доколку Владата предложи тие ќе поддржат менување на изборниот модел во една изборна единица наспроти сегашните шест оти тоа ќе донесе еднаквост на гласот во секоја општина и на целата територија на Македонија.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе