Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Наука

Следните пет години ќе бидат најжешките досега, предупредува СМО

Речиси е сигурно дека 2023-2027 година ќе биде најтоплиот петгодишен период забележан во историјата комбинацијата од стакленички гасови и Ел ќе ги зголемат температурите, предупреди во средата Светската метеоролошка организација при ОН.

„Постои 98-отстотна веројатност дека барем една од следните пет години, и петгодишниот период како целина, ќе биде најтоплата досега“, велат од СМО.

Според СМО, најтоплите осум години забележани во историјата биле помеѓу 2015 и 2022 година, но се прогнозира дека температурите дополнително ќе се зголемуваат како што се забрзуваат климатските промени.

Во согласност со Парискиот договор од 2015 година, земјите се согласија да го ограничат глобалното затоплување на многу под два Целзиусови степени над просечните нивоа измерени помеѓу 1850 и 1900 година – и 1,5 Целзиусови ако е можно.

Глобалната средна температура во 2022 година беше за 1,15 Целзиусови степени над просекот од 1850 до 1900 година.

СМО соопшти дека има 66 отсто шанси годишните температури на површината да надминат 1,5 Целзиусови степени над прединдустриските нивоа во најмалку една од годините 2023-2027 година, со прогноза од 1,1 до 1,8 Целзиусови степени за секоја од тие пет години.

Иако тоа не значи дека светот трајно ќе го надмине бенчмаркот од Париз, СМО алармира дека се позаќестено привремено ќе го надминуваме нивото од 1,5 Целзиусови, вели шефот на агенцијата Петери Таалас.

„Се очекува затоплување на Ел Нињо во наредните месеци што ќе се искомбинира со климатските промени предизвикани од човекот и ќе ги турне глобалните температури на непозната територија. Ова ќе има далекусежни последици за здравјето, безбедноста на храната, управувањето со водите и за животната средина. Треба да бидеме подготвени,“ предупреди Таалас.

Температурите во 2023 година веројатно ќе бидат повисоки од просекот во периодот од 1991 до 2020 година во речиси сите региони освен на Алјаска, во Јужна Африка, Јужна Азија и во делови од Австралија, соопшти СМО.

Делови од јужниот дел на Тихиот Океан веројатно ќе бидат посвежи од просекот.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе