Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Тренчевска: Заедно да обезбедиме што повеќе топли домови за децата без родители и родителска грижа

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, заедно со претставничката на УНИЦЕФ во Република Северна Македонија, Патриција ди Џовани, ја промовира новата комуникациска кампања насочена кон мобилизирање нови згрижувачки семејства.

„Во последните неколку години во Република Северна Македонија интензивно се работи на развивање на формата сместување во згрижувачко семејство како вонинституционална форма. Секоја наредна година се стремиме да бидеме што подобри, работиме кон исполнување на најдобрите можности за децата без родители“, објасни Тренчевска во своето обраќање.

Министерката зборуваше и за важноста од поддршката на згрижувачките семејства и истакна дека со реформата на системот за социјална заштита првпат се предвидени центрите за поддршка на згрижувачки семејства што треба да вршат промоција на услугата згрижување во семејство, подготовка, процена и обука на идни згрижувачки, како и следење и давање поддршка на постојните згрижувачки семејства.

Таа се осврна и на кампањата за згрижувачки семејства, која ја спроведе Министерството за труд и социјална политика заедно со УНИЦЕФ во 2018 година.

„Во 2018 година УНИЦЕФ и Министерството за труд и социјална политика спроведоа кампања на национално ниво наменета за мобилизирање нови згрижувачки семејства и подигање на свеста за нивната важност. Кампањата допре до 1 милион луѓе. Со ваков достигнат успех денеска се гордеам што ја промовираме новата комуникациска кампања за згрижувачки семејства со фокус на итни и специјализирани згрижувачки семејства“, рече Тренчевска.

Во моментот на територијата на Република Северна Македонија има 360 згрижувачки семејства, во кои се згрижени 608 деца. Според Тренчевска, спроведувањето на ваквите кампањи треба да придонесе кон зголемување на бројот на згрижувачки семејства. По обраќањето на министерката и на претставничката на УНИЦЕФ, од страна на присутните згрижувачи беа раскажани лични приказни за искуствата и мотивот за приклучување кон кругот на згрижувачките семејства.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе