19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Приведен шверцер од Србија, пронајдени мигранти од Сирија во близина на Неготино

Денеска, во 12.15 часот, во близина на Неготино, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово го лишиле од слобода М. Н. (30) од Република Србија.

При контрола во патничко возило „форд мондео“, со српски национални ознаки, кое го управувал, биле пронајдени шест лица мигранти од Сирија. За настанот бил известен јавен обвинител, а мигрантите биле сместени во прифатно-транзитен центар.

По целосно документирање на случајот, против М. Н. ќе биде поднесена соодветна пријава.