Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Сакате да купите стан сега? Почекајте! Следува пад на цените!

Денес, Директорот на друштвото за изградба и управување на станови и деловен простор, Зоран Ѓоргиев, соопшти дека цените на становите ќе се намалат во наредниот период.

Според неговите зборови, поради намалувањето на градежните материјали, цените на становите ќе имаат пад.

Изминатата година становите во Скопје и Охрид имаа нереален скок на вредноста, па така сега стан во Скопје чини од 1300 евра/квадрат па нагоре, што доведе до драстичен пад на побарувачката на станови.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе