Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Владата ќе има дополнителен елан и цврст капацитет!

Премиерот Димитар Ковачевски во обраќањето пред пратениците кажа дека е заокружен процесот на реконструкција на Владата преку изборот на нови министри.

-Конкретно, денес имаме можност, шанса, јас би рекол обврска да креираме подобра, поуспешна и поефикасна Влада која целосно ќе продолжи да ги реализира поставените цели и задачи. Да добиеме Влада која на вистински и успешен начин ќе продолжи да ги решава проблемите на граѓаните, која ќе генерира и покажува успех. И веднаш на почетокот, сакам јасно и прецизно да констатирам кој ќе биде идентитетот и карактеристиките на новата Влада – стабилност, ефикасност, успешност, работа, чесност, европски фронт, европска Македонија, европска перспектива, кажа Ковачевски.

Според него, сега Владата ќе има дополнителен елан, поддршка и полн и цврст капацитет.

-На сите ни е јасно дека живееме во време-невреме! Во време на целосна европска безбедносна, енергетска и инфлаторна криза. За мене и за Владата, токму во вакво време се покажува и докажува кого го бива, кој мисли и работи за граѓаните, кој може да овозможи стабилност и раст. Да, тоа е клучно. Бидејќи, и граѓаните и бизнисот, сите, сакаат и бараат стабилност, извесност, предвидливост. Сите ние сакаме да видиме секој ден дека државата и во вакви невидени услови, функционира, ги остварува своите основни функции, но и поважно креира раст и развој, истакна премиерот.

Тој додаде дека ова е време во кое се бориме и внатре и надвор, со објективните проблеми, но и со факторите кои посакуваат државата да стагнира, да уназадува, да пропаѓа.

-Да, ова е јасна борба на две стварности, на две насоки, на две доминантни структури. Првата, ја застапувам и предводам јас, како премиер, како најодговорен. Јас, ние, Владата сме на страната на прогресивното. На патот на чесно, макотрпно, посветено и фокусирано решавање на старите и новите проблеми, на напластените историски проблеми и новите предизвици. Со разум, со знаење, со добра верба, со чесност, со визија и насока кон заедничкото Европско семејство. Со почит и целосна заштита на традицијата, на македонскиот вековен ќ цврст национален, јазичен и културен идентитет и посебност, како начи темели за постоењето порано, сега и засекогаш. И со политики на градење на пријатели во регионот и во Европа, и со профилирани политики за единство, обединетост и работа за европски стандарди, за подобра економија, за подобар животен стандард, за борба против криминалот и корупцијата, за воведување и постоење на ред и поредок во државата на сите нивоа. Јас тоа го ветив пред една година, за тоа работев со мојот тим, и од тоа нема да отстапам за било што, за било кого и било кога! И како Премиер, и како граѓанин, и како човек кој со своето семејство бил и ќе остане во Македонија, нагласи Ковачевски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе